Denník N

Surové mlieko nemá zdravotné výhody, pasterizácia znižuje riziko vážnych ochorení

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Niektoré krajiny zakázali predaj výrobkov z nepasterizovaného mlieka, odborníci radia vyhnúť sa takému mlieku. Surové mlieko je podľa zahraničného epidemiológa „drahšie, rýchlejšie sa pokazí a potenciálne by mohlo zabiť vaše deti“. Pasterizácia je proces, ktorý „zmierňuje takmer všetky riziká“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Výrobky z nepasterizovaného (surového) mlieka údajne posilňujú imunitný systém, upravujú činnosť črevnej mikroflóry, blahodarne pôsobia na pokožku alebo pomáhajú predchádzať alergiám.

Podľa niektorých influencerov a zástancov týchto výrobkov pasterizácia znižuje množstvo vitamínov a „dobrých“ baktérií, preto je surové mlieko lepšie.

Podstatou pasterizácie je krátkodobé zvýšenie teploty za účelom zničenia patogénnych mikroorganizmov, napríklad baktérií salmonely.

Nárast prípadov kliešťovej encefalitídy

„Problémom je, že nepasterizované mlieko nielenže nemá žiadne zdravotné výhody, ale je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie