Denník N

Newsfilter: NATO dalo Ukrajine jasnú víziu členstva, Putinov pobočník na Slovensku funkciu nárazníka

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo Vilniuse. Foto - TASR/AP
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo Vilniuse. Foto – TASR/AP

1. Erdogan a Putin, Čaputová a Fico. 2. Ivan Šimko asi zabudol, že je iba záplata. 3. Samousvedčenie Miroslava Výboha.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Erdogan a Putin, Čaputová a Fico

Začal sa dvojdňový samit NATO vo Vilniuse. Od výsledku sa očakávajú veľké historické rozhodnutia celoeurópskeho významu, ale niektorí nepriami aktéri sú ďalej schopní len veľkých podlostí lokálneho charakteru. Oboje sa priamo týka Ukrajiny aj Slovenska.

Stretnutie zástupcov Severoatlantickej aliancie prebieha počas ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá vidí svoje budúce členstvo ako záruku svojho prežitia, s čím podľa rôznych prieskumov súhlasí 80 až 90 percent ukrajinských občanov.

V utorok a stredu sa dozvieme, aké záruky a prísľuby do budúcnosti od západných spojencov dostanú. Určite budú silné, ale vopred je jasné, že okamžité členstvo v obrannom pakte neprichádza do úvahy. Prijatím Ukrajiny počas prebiehajúcej vojny by sme sa automaticky stali priamou súčasťou konfliktu, čo si nikto neželá.

O výbere správnych slov prebehli počas utorka diskusie, pričom jasnejšie záruky presadzuje východné krídlo NATO spolu s Britániou a Francúzskom, kým opatrnejší postup presadzujú Nemecko a USA. Výsledkom bol hnev ukrajinského prezidenta, podľa ktorého je dnešné vajatanie Aliancie pre Rusko „motiváciou na pokračovanie jeho teroru“.

Napriek tomu členské štáty skrátili Ukrajine cestu k členstvu, keď zrušili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Šimko

Miroslav Výboh

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Fico

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie