Denník N

Strávil rok v ruskom zajatí: Schudol 44 kilogramov, prežil sadistické mučenie aj izbu exorcizmu

Naľavo je Vasyľ Savyckyj pred ruskou inváziou, napravo po prepustení z ruského zajatia. Foto - archív V. S.
Naľavo je Vasyľ Savyckyj pred ruskou inváziou, napravo po prepustení z ruského zajatia. Foto – archív V. S.

Rusi nám brali všetko, nosili ešte aj naše trenírky a ponožky. Bachari uzatvárali stávky, či prežijeme, tvrdí ukrajinský dôstojník z pluku Azov Vasyľ Savyckyj. Keď sa v rámci výmeny zajatcov dostal domov, plakal ako malý chlapec.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vasyľ Savyckyj (1984) ako zástupca veliteľa mínometnej batérie v pluku Azov minulý rok spolu s ďalšími vojakmi bránil oceliarne Azovstaľ v Mariupole. V máji 2022 ho aj a s manželkou, ktorá je tiež vojačka, zajali Rusi. Prežil väzenie s mučením, týraním, ponižovaním a hladom. Po roku sa dostal domov v rámci výmeny zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom.

Pracovali ste v stavebníctve. Kedy ste sa rozhodli, že budete brániť vlasť so zbraňou v ruke?

Už v roku 2014, keď Rusi napadli náš Krym a Donbas. Pôvodne som si myslel, že separatisti to po polroku vzdajú, vojna sa skončí a vrátim sa k normálnemu životu. Bojujem už deviaty rok, z toho rok som strávil v zajatí. Akosi sa to celé vymklo.

Ako ste predtým brali Rusov?

Do roku 2014 normálne. S chalanmi z Ruska som pracoval aj v Česku, viacerým som zabezpečil prácu a stali sme sa kolegami. V Rusku som nikdy nebol, ale ani mi nenapadlo, kam sa to raz vyvinie. Zrazu som za Ukrajinu bojoval na Donbase. Ani som sa nezastavil doma, len som v Prahe naskočil do lietadla, priletel do Kyjiva a rovno som sa presunul do Mariupola.

Toto je niečo, čomu u nás mnohí nerozumejú – prečo sa civil rozhodne riskovať, že príde o život vo vojne, že jeho žena sa môže stať vdovou a deti sirotami?

Ale veď ja som nešiel bojovať za pánov hore, šiel som tam brániť vlastnú krajinu a najmä vlastnú rodinu. Keď má človek brániť niečo svoje pred cudzími, nerozmýšľa nad následkami. Tak som bol vychovaný, zdalo sa mi to prirodzené. Brániť svoje je normálne. Na Ukrajine mám veľkú rodinu, stále žije moja mama, mám brata, sestru, tri deti… Čo je nepochopiteľné na tom, že som ich šiel brániť? Veď to isté urobila aj moja manželka. Aj ona je od roku 2017 vojačka, konkrétne seržantka.

Jedna vec je ilegálna anexia Krymu a okupácia Donbasu. Čo ste si pomysleli vo februári 2022, keď Rusko napadlo celú Ukrajinu?

Že Putin sa zbláznil. Neveril som, že sa to stane, hoci sme videli, že Rusi sa pripravujú na hraniciach. Ako dôstojník pluku Azov som musel počítať so všetkým. Keď sa to začalo, bol som práve v kasárňach v Mariupole.

Zrazu sa v meste začalo peklo, umierali nevinní. My sme si len konali svoju prácu, bránili sme Azovstaľ. Počítali sme s tým, že neprežijeme. Dni sa tam strašne podobali. Rusi najskôr zvykli na noc stíchnuť, bombardovať nás začínali až ráno o siedmej, v tomto boli presní ako hodinky. To sa nedá opísať, bomby dopadali každú chvíľu, potom nás už bombardovali aj v noci, aby sme nemali čas si oddýchnuť.

Keď sa tie oceliarne kedysi budovali, postavili sa aj protiletecké kryty, respektíve bunkre. Nápor tých bômb však nevydržali ani ony. Zhorelo tam obrovské množstvo ľudí.

Čo sa človeku ženie hlavou, keď vidí zomierať kamarátov?

Keď ste v akcii, nestíhate nad takými vecami premýšľať. Zomieranie okolo nás sa stalo rutinou, samozrejmosťou. Človeka to všetko strašným spôsobom dobehne až neskôr, keď je po všetkom. Myslím si, že to navždy a ťažko poznačí psychiku každého, kto tam bol.

Plačú vojaci v zákopoch, krytoch?

Jasné, že áno. Často. Pozrite sa – zomrelo tam sedem mojich chlapov. Veľmi mladých,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie