Denník N

Dvadsať tipov na (nielen) letné čítanie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sú to silné autentické i fiktívne príbehy z Talianska, Islandu alebo Ameriky, ako aj tie, ktoré sa odohrávajú v Bratislave, na Orave, Gemeri či vo Vysokých Tatrách.

Romány o medziľudských vzťahoch, eseje, reportáže, mytológia, verše. Kniha rozhovorov so slávnym hudobníkom, memoáre výraznej členky beatnickej generácie, populárno-vedecká literatúra rozoberajúca schopnosť/neschopnosť sústrediť sa, príjemne nihilistické básne. Známe aj menej známe, no nemenej zaujímavé mená.

Dvanásť ľudí z redakcie Denníka N ponúka svoje osobné tipy na zaujímavé knihy, ktoré si môžete zobrať na dovolenku. Väčšina z nich sa dá čítať aj na iných miestach než na plážach a v ktoromkoľvek ročnom období. Nech sa páči, vyskúšajte to.

Denisa Ballová

Ajelet Gundar-Gošem – Tam, kde číha vlk 
Artforum

Izraelská spisovateľka píše strhujúco, až hypnoticky. Vo svojom poslednom románe prináša príbeh matky, ktorá sa snaží zistiť, čo sa deje s jej synom. V knihe Tam, kde číha vlk rieši otázky dospievania a pretrhnutia väzieb medzi rodičom a dieťaťom. Do svojho psychologického románu dostala ďalšie témy – emigrácia, láska k Izraelu, ale aj pocit osamotenia a izolácie v novej krajine.

Gundar-Gošen premyslene buduje napätie, zápletka nie je prvoplánová. Tam, kde číha vlk je vynikajúca kniha s uveriteľnými postavami a so strhujúcim dejom. Ideálne čítanie na dovolenku, ktoré zhltnete za pár dní.

Beatrice Salvioni – Špina 
Literárna bašta

Taliansko, more a dve kamarátky. Beatrice Salvioni napísala román o dospievaní, priateľstvách a ženskom vnútornom svete, ktorý je prestúpený príkazmi, zákazmi, podceňovaním a hanbou. Salvioniovej písanie je jednoduché a rozprávanie priamočiare. Kto by v jej románe Špina hľadal Elenu Ferrante, bude možno príjemne prekvapený. Výborná kniha na pláž, nielen na tú taliansku.

Dušo Martinčok – Niekto sa nájde 
Zrejme

Dojemný román o medziľudských vzťahoch, susedoch, priateľoch aj menej známych. Dušo Martinčok rozpráva príbehy obyvateľov jedného domu v Bratislave, ktorí sa míňajú a poznajú či len vídajú. Finalista ceny Anasoft Litera prostredníctvom svojich postáv a ich prežívania ukazuje, že pri medziľudských vzťahoch nezáleží na spoločenských ani vekových rozdieloch. Jednotlivé kapitoly sa dajú čítať ako samostatné poviedky, takže si knihu obľúbia aj tí, ktorí čas na dovolenke trávia aj inými aktivitami.

Marek Chorvatovič

David Mitchell: Utopia Avenue
Leda

Nie je to najlepšia kniha Davida Mitchella, ide však o takého

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie