Denník N

Erdogan je na koni. Stal sa nepostrádateľným pre obe strany vojny

Vladimir Putin s Recepom Tayyipom Erdoganom. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin s Recepom Tayyipom Erdoganom. Foto – TASR/AP

Turecko sa postaralo o hlavnú senzáciu posledných dní – podporilo Ukrajinu viac, než sa čakalo, súhlasilo s rozšírením NATO na 32 členov a vrazilo Rusku „nôž do chrbta“. Napriek tomu zostáva partnerom Kremľa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Turecko prestane naťahovať ratifikáciu vstupu Švédska do NATO. Parlament v Ankare dostane od prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pokyn a podľa CNN Turk k tomu dôjde do konca budúceho týždňa.

Erdogan to sľúbil západným partnerom už v pondelok večer a potvrdil to počas utorňajšieho rokovania na samite NATO vo Vilniuse so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom.

Erdoganov súhlas privítal aj americký prezident Joe Biden. „Som pripravený spolupracovať s prezidentom Erdoganom a s Tureckom na posilnení obrany a odstrašení v euroatlantickom priestore.“

Turecko a Maďarsko sú poslednými krajinami, ktoré ratifikáciu odkladajú. Po Erdoganovi oznámil aj maďarský minister zahraničia Szijjártó, že ratifikácia „je už len technickou záležitosťou“.

Erdogan sa stal jednou z ústredných postáv samitu. Rokoval aj s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a podľa tureckej agentúry Anadolu išlo o viac ako bežný rozhovor o „budúcom tureckom členstve v EÚ“, akých bolo už v minulosti veľa. Vraj preberali aj možnosti, ako „dodať vzťahom medzi Ankarou a Bruselom novú energiu“.

Turecko má v rukáve veľké tromfy –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Erdoganovo Turecko

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie