Denník N

Legendárny 91-ročný záhradkár Hričovský: Moje číslo má celé Slovensko a v piatky som aj na Facebooku

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Profesor Ivan Hričovský je dobre známy všetkým záhradkárom. Hoci má 91 rokov, ešte stále vystupuje v záhradkárskych reláciách a časopisoch – radí, aké odrody úžitkových rastlín pestovať alebo ako správne strihať ovocné stromy. Hričovský bol dlhoročným riaditeľom Slovenského zväzu záhradkárov a spoluzakladal Fakultu záhradného a krajinného inžinierstva na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Medzi svoje najväčšie úspechy zaraďuje napríklad vyšľachtenie dvoch nových odrôd čiernych ríbezlí.

„Keď vás ľudia chcú v staršom veku, dodáva vám to nadšenie a energiu. Je pre mňa dôležité, že ma neodhadzujú do koša, ale ešte ma chcú,“ hovorí v rozhovore.

Máte 91 rokov, ale stále veľa pracujete. Koľko ľudí vám denne telefonuje alebo si pýta radu?

Moje telefónne číslo má celé Slovensko. Ľudia mi môžu volať každý štvrtok od 11.00 do 12.00 h. Okrem toho som každý piatok na facebookovej stránke, kde ľuďom odpovedám na otázky. Vystupujem v rádiu, v televíznej relácii Nová záhrada a občas aj vo Farmárskej revue. Ľudia ma volajú aj individuálne do svojich záhrad alebo robím veľké akcie. Teraz sa pripravujem na Agrokomplex v Nitre, kde sa bude krstiť kniha Pomológia nových odrôd, ktorej som spoluautorom.

Vydávate ďalšiu novú knihu?

Za tie roky som vydal až 80 publikácií, tretinu z nich tvoria knihy, ktoré sa venujú pomológii (vedný odbor, ktorý skúma ovocné druhy a ich odrody – pozn. red.). Tieto publikácie sú aj v Čechách, Maďarsku či Rakúsku. Okrem toho už 20 rokov mám v časopisoch rubriku Radí Hričovský. Napríklad v časopise Záhrada sa každý mesiac venujem niektorému z regiónov, kde radím, aké druhy, odrody a na akých podpníkoch pestovať. Napríklad v jednom z čísel som radil obci Čierne pri Čadci.

Prejde týždeň, keď máte voľno a nemáte žiadne povinnosti?

Najmä na jar a na jeseň mám obsadený každý deň, ale v lete je toho menej. Som však pripravený – vždy keď mi niekto zavolá, rád odpoviem. Niekedy sa mi ani nepoďakujú, ale mne to neprekáža, som spokojný.

Chce sa vám ešte dvíhať telefón a radiť ľuďom? Už by ste predsa mali nárok na oddych. Čo vám to dáva?

Prečítam vám niekoľko citátov, ktoré vám odpovedia. Seneca hovorí: „Pokiaľ žijeme, učme sa, ako žiť.“ Môj ďalší obľúbený citát je: „Mladí sme dovtedy, dokiaľ sme ešte schopní učiť sa, osvojovať si nové zvyklosti a znášať odpor.“ A ešte Tolstoj: „Najkrajšia mladosť je mladosť ducha vtedy, keď už mladí nie sme.“ Keď vás ľudia chcú v staršom veku, dodáva vám to nadšenie a energiu. Je pre mňa dôležité, že ma neodhadzujú do koša, ale ešte ma chcú. V mojom veku je už málo ľudí, ktorí sú ochotní robiť to, čo robím ja.

Predstavovali ste si dôchodok takto?

Ťažko povedať, ako som si predstavoval dôchodok. Ale som rád, že ma ľudia chcú, aj keď je to mnohokrát únavné.

Na čo sa vás ľudia najčastejšie pýtajú? Aké rady chcú?

Napríklad teraz sa pýtajú,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Záhrada

Bývanie a záhrada, Slovensko

Teraz najčítanejšie