Denník N

Politik Kusý sa chcel u Žilinku cez paragraf 363 zbaviť obvinenia z veľkého úplatku. Neuspel

Rudolf Kusý a jeho advokátka Eva Mišíková na jeseň, keď Najvyšší súd rozhodol, že ho nebudú stíhať väzobne. Foto N - Tomáš Benedikovič
Rudolf Kusý a jeho advokátka Eva Mišíková na jeseň, keď Najvyšší súd rozhodol, že ho nebudú stíhať väzobne. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyšetrovanie niekdajšieho starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého, ktorý je podozrivý, že si vypýtal úplatok 150-tisíc eur, sa chýli ku koncu. Sporný paragraf 363 mu nepomohol, Maroš Žilinka mu odmietol zrušiť obvinenie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred ôsmimi mesiacmi vypukla aféra, keď NAKA priamo na úrade zadržala končiaceho starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého. Známy regionálny politik bol podozrivý, že si vypýtal úplatok 150-tisíc eur v súvislosti s developerským projektom. Ďalších 70-tisíc eur malo ísť sprostredkovateľovi.

Súdy na jeseň rozhodli, že Kusý nepôjde do väzby, ale bude stíhaný na slobode. Vinu odmietal a pokúšal sa svojho trestného stíhania zbaviť cez sporný paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý pomohol už nejednému politikovi vrátane trojnásobného expremiéra a predsedu Smeru Roberta Fica.

Kusý však neuspel, generálny prokurátor Maroš Žilinka mu odmietol cez paragraf 363 obvinenie zrušiť. „Pán generálny prokurátor návrh na zrušenie uznesenia o vznesení obvinenia odmietol s tým, že priebeh prípravného konania považuje za zákonný,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, ktorý prípad dozoruje.

Generálna prokuratúra k tomu uviedla, že Žilinka rozhodol 20. júna. „Žiadosti R. K. nevyhovel,“ napísali v stanovisku. Informáciu priniesol aj denník SME.

Kusý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

KDH

Rudolf Kusý

Slovensko

Teraz najčítanejšie