Denník N

Ako bojovať s potením? Antiperspirant nemusí stačiť, pozor na mejkap aj na niektoré syry, radí dermatológ

Doktor Jan Kučera. Foto – Perfect Clinic
Doktor Jan Kučera. Foto – Perfect Clinic

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Český doktor Jan Kučera pracuje ako dermatológ v súkromnej sfére. Je expertom v oblasti dermatovenerológie, ktorá zahŕňa aj liečbu pohlavných chorôb, v súčasnosti sa špecializuje hlavne na estetickú dermatológiu.

V rozhovore o potení a o športovaní hovorí:

  • že pri nadmernom potení antiperspirant nestačí;
  • aká je účinná prevencia;
  • ktoré jedlá sú spúšťačom potenia;
  • na čo si dať pozor pri plávaní či jazde na bicykli;
  • ako sa v lete správne obliecť a čo robiť po sprchovaní.

Prečo sa niektorí ľudia potia viac a iní menej?

Dôvodov môže byť niekoľko. Prvým je fyzická aktivita. Ľudia, ktorí sa viac hýbu a športujú, majú efektívnejšiu termoreguláciu, a teda aj tendenciu viac sa potiť. Druhým dôvodom sú genetické faktory – niektorí majú predispozície k väčšiemu poteniu, iní sa viac potia v stresových situáciách alebo pri prežívaní emócií, ako je úzkosť alebo nervozita.

Na rozdiely v potení má vplyv aj hormonálna zmena v tele, ktorá tiež môže ovplyvniť potenie. Napríklad počas menopauzy u žien dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré môžu spôsobiť zvýšené potenie.

Hovoríte, že aktívni ľudia sa začnú potiť skôr. Nie je to však zároveň problémom, že ich potenie pri športovaní obmedzuje?

Pri športe zväčša potenie pacientom neprekáža, pretože je prirodzené potiť sa počas fyzickej aktivity. Problémom je skôr nadmerné potenie, napríklad pri spoločenských aktivitách.

Je nadmerné potenie – hyperhidróza –, častým problémom?

Áno, ide o pomerne častý problém, pre ktorý sa ľudia obracajú na dermatológa. Najčastejšie ide o pacientov s nadmerným potením podpazušia.

Ako problém riešite?

Pri nadmernom potení problém zvyčajne nie je účinne riešiteľný pomocou antiperspirantov. Zväčša sa vyskytuje už od puberty a môže pretrvávať po celý život. Preto je dobré v prípadoch, keď bežné metódy nefungujú, vyskúšať aj moderné metódy. Dobrou a spoľahlivou alternatívou k antiperspirantom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie