Denník N

Zo samitu NATO odišiel Zelenskyj bez pozvánky. Prečo ho potom hodnotia ako veľkú Putinovu prehru?

Volodymyr Zelenskyj na samite NATO. Foto - TASR/AP
Volodymyr Zelenskyj na samite NATO. Foto – TASR/AP

„Budúcnosť Ukrajiny je v NATO,“ zaznelo na samite Aliancie. Čo nakoniec na ňom dostali Ukrajinci a prečo je to pre Zelenského veľké víťazstvo.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je to dobré, ale keby sme dostali pozvánku, bolo by to dokonalé.

Takými slovami ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zhodnotil dvojdňový samit NATO vo Vilniuse. Dlho váhal, či tam vôbec pôjde, keďže sa obával, že sa to skončí iba pri prázdnych slovách. Nakoniec prišiel, no hneď prvý deň neskrýval svoje rozčarovanie.

Kyjiv napokon pozvánku do Aliancie nedostal, to sa však aj čakalo. Nezaznel ani konkrétny časový plán pre možné ukrajinské členstvo. Napriek tomu na samite NATO došlo podľa ukrajinských aj západných analytikov k veľkému posunu.

Chceli nemožné, pozvánka nebola reálna

„Očakávania ukrajinských lídrov boli prehnané, čo viedlo k ich sklamaniu. Pozvánku do NATO sa nepodarilo získať narýchlo,“ povedal Denníku N šéf ukrajinského Inštitútu pre euroatlantickú spoluprácu Volodymyr Horbač.

Iné východisko v čase, keď Rusko vedie proti Ukrajine totálnu vojnu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie