Denník N

Z Námestia slobody je letný hit detí a nový centrálny verejný priestor Bratislavy (anketa s architektmi, urbanistami a rodičmi)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Viacerým odborníkom okolo obnovenej fontány Družba chýba viac tieňa a stromov, tie tam majú vysadiť v ďalšej fáze na jeseň. Urbanisti hovoria aj o iných miestach Bratislavy, ktoré potrebujú obnovu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obnova Námestia slobody je modelový projekt rekonštrukcie socialistického námestia na naozaj verejný a reprezentatívny priestor pre deti, hovoria v ankete Denníka N odborníci, odborníčky a osobnosti.

Bratislavskému magistrátu vyšiel zámer urobiť z fontány detské vodné ihrisko a živý verejný priestor. Od spustenia vynovenej fontány Družba sa v nej za dobrého počasia hrajú za deň aj stovky detí – v centre mesta je zrazu verejné kúpalisko; na trávnatých plochách si ľudia čítajú, oddychujú alebo športujú.

V ankete sme sa respondentov pýtali, čo hovoria na rekonštrukciu, či má podľa nich nejaké nedostatky a aké iné verejné priestory by si podľa nich zaslúžili obnovu.

Opakoval sa napríklad návrh, že na tomto námestí by malo byť viac stromov a tieňa. Obnova ešte nie je dokončená, magistrát chce v budúcnosti ešte do zeme neďaleko fontány osadiť systém na zachytávanie dažďovej vody. Na námestí sú už teraz vysadené nové stromy, v druhej fáze túto jeseň chce mesto vysadiť desiatky ďalších stromov a vyrúbať dreviny v zlom stave.

Keď majú odborníci povedať, aké miesta Bratislavy by sa mali zásadne zmeniť, často spomínajú neďaleké Kollárovo námestie, priestor pred Prezidentským palácom, ale aj nábrežie Dunaja či okolie Bratislavského hradu.

Napríklad architekt Juraj Benetin prirovnáva obnovu k svetovo uznávanej rekonštrukcii Skanderbegovho námestia v albánskej Tirane. „Rekonštrukcia námestiu veľmi pomohla a jej najväčším plusom je, že priestor teraz skutočne slúži ľuďom,“ hovorí zasa architektka Patrícia Botková, spoluautorka návrhu na obnovu Námestia slobody, ktorý neuspel.

Čo sme sa pýtali

  1. Aký máte názor na rekonštrukciu Námestia slobody a fontány Družba?
  2. Má podľa vás tento priestor nejaké nedostatky, ktoré by sa dali vylepšiť?
  3. Aký ďalší verejný priestor v Bratislave by si podľa vás zaslúžil obnovu? 

Foto N – Vladimír Šimíček

Juraj Benetin
architekt a hudobník

1. Aký máte názor na rekonštrukciu Námestia slobody a fontány Družba?

Som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Developeri v Bratislave

Matúš Vallo

Slovensko

Teraz najčítanejšie