Denník N

Na Kunderových Smiešnych láskach som vyrastal, ale potom prišiel smútok. Dnes to s nimi opäť skúsim

Milan Kundera. Foto – Wikipédia
Milan Kundera. Foto – Wikipédia

Kundera bol pre mňa Pánboh a nevedel som si predstaviť, že by to niekedy v budúcnosti mohlo byť inak.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vyrastal som na Smiešnych láskach, s rozkošou sme s rovnako „postihnutými“ kamarátmi citovali z nich celé pasáže, a priznávam po tých desaťročiach, že neraz nám v tom tínedžerskom veku boli aj návodom, ako zvládnuť situácie podobné tým, aké Kundera nastražil svojim hrdinom.

Potom prišiel úžasný román Žert či vystúpenie na IV. spisovateľskom zjazde v roku 1967, ktorým sa de facto odštartoval obrodný proces Pražskej jari. Kundera bol pre mňa Pánboh a nevedel som si predstaviť, že by to niekedy v budúcnosti mohlo byť inak.

Keď som však sledoval krátko po augustovej okupácii polemiku Kunderu s Havlom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie