Denník N

Kaliňák: Tím Gorila zostane zachovaný. Kiskovi viac nepovedia

Kresba – Shooty
Kresba – Shooty

Slovenská informačná služba nevysvetľuje, prečo prezidenta neinformuje o kauze Gorila. Andrej Kiska o to požiadal, podľa zákona má na informácie od tajnej služby nárok.

„Tak ako som sľúbil po voľbách, tím Gorila zostane zachovaný a bude mať dostatok času aj priestoru, aby sa podarilo túto kauzu vyšetriť. To sa nezmenilo a žiadnu zmenu ani neplánujeme.“ Minister vnútra Robert Kaliňák takto v decembri reagoval na výhrady prezidenta Andreja Kisku, ktoré o vyšetrovaní kauzy povedal v rozhovore pre Denník N.

Kiska povedal, že z pohľadu vyšetrovania je to trapas a hanba, že do dnešného dňa nie je vo vyšetrovaní žiadny výsledok. Nastal tiež podľa neho čas, aby zodpovední povedali, že to nedokážu vyšetriť. „Nie preto, aby si priznali chybu, ale aby priznali, kde v tom systéme, kde v procese celej kauzy zlyhávame. Máme zlé zákony? Máme zlú prokuratúru?“

Kaliňák v súvislosti s Gorilou upozorňuje, že vyšetrovanie týchto prípadov nastalo niekoľko rokov po tom, ako sa mali odohrať, a to prácu vyšetrovateľov sťažuje. „Polícii sa v posledných rokoch podarilo objasniť aj staré mafiánske vraždy, ku ktorým došlo pred viac ako 15 rokmi. O výsledkoch vyšetrovania Gorily je oprávnený hovoriť len špeciálny prokurátor,“ hovorí minister vnútra.

Pred prezidentom Gorilu taja

Kiska ako najvyšší ústavný činiteľ nevie povedať, či sa Gorila stala. „Slovenská informačná služba mi odmietla prístup ku spisu,“ vyhlásil prezident.

V zákone o SIS sa pritom píše, že tajná služba poskytuje Národnej rade, prezidentovi a vláde a jej členom informácie významné pre ich činnosť a rozhodovanie. Zákon tiež určuje, že riaditeľ SIS je povinný podať v určenej lehote a požadovanom rozsahu informáciu, o ktorú písomne požiada prezident, predseda Národnej rady a predseda vlády.

Prečo teda SIS informáciu prezidentovi tají? „V súvislosti s kauzou Gorila a jej vyšetrovaním je z našej strany potrebné zdôrazniť, že SIS nemá žiadne vyšetrovacie právomoci, v rámci doterajšieho procesu vyšetrovania predmetnej trestnej veci poskytla orgánom činným v trestnom konaní všetku zákonom uloženú súčinnosť a bude ju poskytovať aj naďalej,“ napísal hovorca služby Branislav Zvara.

„Všetky kroky v súvislosti s uvedenou kauzou bude naša spravodajská služba realizovať výlučne v súlade s platnou legislatívou. Vzhľadom na to, že v predmetnej veci prebieha vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní, sa SIS k nej nemôže inak vyjadrovať, aby toto vyšetrovanie nijako neovplyvňovala alebo dokonca nezmarila.“

Nepochodil ani u prokurátorov

Prezident sa už viackrát stretol so špeciálnym prokurátorom, s generálnym prokurátorom, no o kauze Gorila nemá iné informácie ako z tlače.

Vie generálny prokurátor Jaromír Čižnár z informácií, ktoré má, povedať, či sa Gorila uskutočnila a je potrebné ju ďalej vyšetrovať? Je to, že kauza nie je vyšetrená, aj chybou prokuratúry?

Hovorkyňa Čižnára odpovedala, že na tieto otázky má odpovedať dozorujúci prokurátor, teda špeciálny prokurátor. „Preto, prosím, adresujte otázky Úradu špeciálnej prokuratúry,“ napísala Andrea Predajňová. Čižnár sa Gorile vyhýba dlhodobo, hoci by mohol dať špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi viac pokynov napríklad vypočuť bývalého agenta Petra Holúbeka, z ktorého bytu mala byť Gorila nahratá. Kováčik jeho vypočutie dlhodobo odmieta. V byte sa mal šéf Penty Jaroslav Haščák stretávať s politikmi a so štátnymi úradníkmi a hovoriť aj o korupcii.

Z Úradu špeciálneho prokurátora prišla odpoveď, že vyšetrovanie plynule pokračuje a vyšetrovateľ vykonáva úkony. „V súčasnosti sa nebudeme podrobnejšie vyjadrovať k prípravnému konaniu, ktoré je podľa zákona neverejné, aby sa naplnil účel trestného konania a nebolo zmarené alebo sťažené vyšetrovanie predmetnej trestnej veci. Orgány činné v trestnom konaní postupujú v tejto trestnej veci plne v súlade so zákonom,“ odpísala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Dubéci: Robia si, čo chcú

Martin Dubéci (Most-Híd), ktorý sa legislatíve SIS dlhodobo venuje, hovorí, že prezident, poslanci aj členovia vlády majú podľa zákona prístup k utajovaným skutočnostiam. Zákon o SIS je podľa neho jednoznačný aj v tom, že hovorí, že riaditeľ služby má prezidentovi poskytovať informácie, keď o ne písomne požiada.

„Problém je, že nikde poriadne nie je napísané, ako sa toto celé poskytovanie informácií má vykladať a čo sa má stať, keď reálne nebola informácia poskytnutá. Do spisov by politici nemali chodiť na požiadanie, ale určite by mal existovať spôsob, ako v súčasnom právnom rámci prezidentovi služba poskytne zásadné informácie o takejto veci.“

Dubéci túto situáciu označuje za ďalší príklad toho, že je potrebný nový zákon. SIS dnes podľa neho s informáciami narába, ako chce a ako uváži, bez toho, aby ju niekto mohol reálne kontrolovať.

„Gorila je inak už dávno vo fáze, keď by v západnej krajine po podobnom spravodajskom škandále bolo veľké nezávislé externé vyšetrovanie, ktoré by malo reálny prístup k ľuďom a k informáciám,“ dodal Dubéci.

Predseda výboru pre kontrolu SIS Pavol Abrhan (KDH) povedal, že sa riaditeľa SIS Jána Valka spýta, prečo prezidentovi informácie neposkytli.

Kauza Gorila

Slovensko

Teraz najčítanejšie