Denník N

Za poškodenie Biľakovho pomníka výtvarníci už idú pred súd

Peter Kalmus
Peter Kalmus

Je symbolické, že termín súdu bude tak blízko výročia komunistického puču, teda Víťazného februára, tvrdí Peter Kalmus.

Výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz, ktorí minulý rok vo februári v obci Krajná Bystrá farbou pomaľovali pomník komunistického funkcionára Vasila Biľaka, idú pred súd.

Podľa obžaloby zo 16. novembra 2015, pod ktorou je podpísaný Vladimír Hrebeňák z okresnej prokuratúry vo Svidníku, totiž spoločným konaním poškodili cudziu vec tým, že ju pomaľovali a popísali farbou. Mali tak spáchať prečin poškodzovania cudzej veci podľa Trestného zákona.

Prokurátor im zároveň kladie za vinu, že vyliatím farby na pomník a nápisom „sviňa“ spôsobili Krajskej rade Komunistickej strany Slovenska so sídlom v Prešove škodu vo výške 1617,10 eura.


Pojednávanie bude 3. februára
Obaja umelci už poznajú termín hlavného pojednávania. Uskutoční sa 3. februára na okresnom súde vo Svidníku, svoj názor na čin však nezmenili. Zastupuje ich Daniel Lipšic.

„Je symbolické, že termín súdu bude tak blízko výročia komunistického puču, teda Víťazného februára. Je však absurdné postaviť pred súd občanov, ktorí chceli zamedziť páchaniu trestného činu popierania a schvaľovania zločinov komunistického režimu,“ tvrdí Kalmus.

Podľa neho je zvláštne, aby boli obvinení práve z poškodzovania cudzej veci, keď poliatie farbou je len zašpinenie a znečistenie, nie poškodenie. „Svojím spôsobom sme vlastne ten pomník dotvorili.“

Za absurdné Kalmus považuje aj obvinenie, že spôsobili škodu viac ako 1600 eur, „lebo bustu už na druhý týždeň ukradol neznámy páchateľ a dodnes sa nenašla. Ak ma odsúdia, odvolám sa a môže sa to skončiť až v Štrasburgu.“

Obžaloba prekvapila aj Lorenza. „Veľmi som sa čudoval už vtedy, keď hovorca prokuratúry povedal, že Denník N z toho nemá robiť politiku, lebo ide o vandalizmus. Každý pritom vie, prečo sme to urobili a že v skutočnosti ide práve o politickú vec. Nie sme žiadni vandali.“
Konal by rovnako
Lorenz trvá na tom, že aj keby vtedy presne vedel, čo mu hrozí, urobil by to. „V prípade odsúdenia sa odvolám. A hoci som zachytil návrhy, že ľudia by nám urobili zbierku na zaplatenie škody, som presvedčený, že komunistom sa platiť nemá.“

Absurdnosť prípadného trestu Kalmus pre Denník N vysvetľoval už v marci 2015.

„Predstavte si, že niekto na ulici pochoduje s gardistickou zástavou. Vám sa to nepáči, tak mu zástavu strhnete a spálite, lebo je to šialené a neľudské. Nie je predsa mysliteľné, aby ste boli žalovaný za to, že ste zabránili trestnému činu šírenia totalitnej ideológie. Alebo inak – idete po ulici a niekto má zbraň, ktorou chce niekomu ublížiť. Skočíte po ňom, vytrhnete mu ju a zničíte. Majú vás súdiť za poškodzovanie majetku miesto toho, aby súdili jeho za pokus o lúpežné prepadnutie? Veď to nemá logiku.“

Podľa Daniela Lipšica, ktorý výtvarníkov zastupuje, je obžaloba tiež absurdná, lebo „naše zákony zakazujú stavať pomníky ľuďom, ktorí boli vrcholnými predstaviteľmi totalitných režimov. Neviem si predstaviť, že by niekto v rodnej obci Heinricha Himmlera postavil jeho pamätník. Výtvarníci teda konali v nutnej obrane, lebo bol páchaný trestný čin, a preto by mali byť oslobodení.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Prípad Biľakovej busty

Slovensko

Teraz najčítanejšie