Denník N

Typické znaky krajnej pravice? Prispôsobujú si históriu, ženy nútia rodiť a šíria nenávisť (príklady zo Španielska)

Vľavo hore bilbord španielskej strany Vox útočiaci na neplnoletých migrantov, dole bilbord strany Smer útočiaci na prezidentku Čaputovú. Vpravo hore líder španielskej ultrapravicovej strany Vox, v strede Marián Kotleba a dole Robert Fico. Foto: TASR/AP, Denník N, Twitter
Vľavo hore bilbord španielskej strany Vox útočiaci na neplnoletých migrantov, dole bilbord strany Smer útočiaci na prezidentku Čaputovú. Vpravo hore líder španielskej ultrapravicovej strany Vox, v strede Marián Kotleba a dole Robert Fico. Foto: TASR/AP, Denník N, Twitter

Španielska ultrapravicová strana Vox vytiahla v kampani nafukovacie hrady. Voličov láka na „tradičné rodinné hodnoty“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Madride vyrástol krátko pred prekvapivými predčasnými parlamentnými voľbami nový bilbord. Ultrapravicová strana Vox na ňom sľubuje, že bude chrániť ženy.

Nie však zákonmi o rodovej rovnosti, lebo tie sú podľa lídra strany Santiaga Abascala „diskriminačné voči jednému z pohlaví“. Ani zákonmi o reprodukčných právach žien, pretože interrupcie chcú zakázať.

Na bilborde je namiesto toho muž, ktorému polovicu tváre zakrýva kapucňa a druhú polovicu hustá brada. Drží pod krkom vystrašenú ženu a druhou rukou jej prekrýva ústa, aby nemohla kričať.

„Sánchez (súčasný premiér, pozn. redakcie) vypustil stovky týchto monštier do ulíc,“ píše sa tam. Rovnakú rétoriku ako španielska krajná pravica používa aj tá slovenská od kotlebovcov až po Roberta Fica.

„Aj slovenská ultrapravica sa snaží chrániť takzvané ‚tradičné hodnoty‘ a ‚tradičnú rodinu‘, a teda sa snaží ‚chrániť‘ tradičné postavenie žien v spoločnosti,“ povedal pre Denník N kandidát na doktorát z Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Univerzity Komenského Anton Gazarek, ktorý sa vo výskume špecializuje na rétoriku krajnej pravice.

„Inými slovami to znamená, že žena má zastávať svoje tradičné roly, a teda plniť svoje úlohy v domácnosti a byť matkou. A áno, má byť v bezpečí a toto bezpečie jej má zabezpečiť muž,“ dodáva.

Ženy patria do kuchyne a pôrodnice

Podľa Gazareka ide o „veľmi patriarchálne vnímanie spoločnosti, ktoré je z pohľadu ultrapravice považované za to ‚tradičné‘.“

Ženy v takýchto spoločnostiach nemajú právo rozhodovať o svojom reprodukčnom zdraví. Krajná pravica pritom odmieta interrupcie buď z náboženských dôvodov, pričom sa odvolávajú na zabitie života, alebo z nacionalistických dôvodov, keď ide o oslabenie národa.

Alebo to môžu spojiť ako nemeckí nacisti, ktorí feminizmus považovali za židovskú konšpiráciu, ktorej cieľom malo byť znížiť pôrodnosť árijských žien.

Alebo ako Vox, ktorý podľa experta na krajnú pravicu a politológa z Autonómnej univerzity v Barcelone Stevena Fortiho takisto využíva oba dôvody. „Vox často hovorí o demografii,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Kotlebovci - ĽSNS

Robert Fico

Svet

Teraz najčítanejšie