Denník N

Nepriestrelná vlajka a hrdosť. Sobotňajší Pride pred úradom vlády reaguje na teroristický útok pred Teplárňou

Reprofoto - YouTube
Reprofoto – YouTube

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trinásty ročník podujatia Dúhový PRIDE Bratislava má byť festivalom, ktorý upozorní na nerovnosť v spoločnosti. Okrem pochodu ulicami hlavného mesta sú na programe aj vystúpenia držiteľov ocenenia Radio_Head Awards, tanečné čísla či oddychové aktivity v zóne pre rodiny.

Sobotný Pride však zároveň bude v mnohom iný ako všetky predchádzajúce ročníky. Podujatie výrazne reflektuje minuloročný teroristický útok pred Teplárňou, pri ktorom zahynuli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Organizačný tím dáva výberom sloganu, hlavnými tvárami festivalu aj bezpečnostnými opatreniami jasne najavo, že LGBTI+ ľudia sú na Slovensku v ohrození a nebudú mlčať.

Vlani prišlo na Hviezdoslavovo námestie vyše desaťtisíc ľudí. Teraz sa akcia presúva na Námestie slobody, tam by sa malo pohodlne zmestiť niekoľkonásobne viac účastníkov.

Hrdí a nezničiteľní

„Sme skúšaní činmi, slovami a už aj zbraňami. Ale my kráčame ďalej, lebo sme už raz takí – hrdí a nezničiteľní,“ znie v spote trinásteho ročníka bratislavského Pride podujatia.

Heslo „hrdí a nezničiteľní“ zároveň podľa predsedníčky združenia Dúhový PRIDE Bratislava Jany Mičekovej odkazuje na to, že LGBTI+ osoby na Slovensku vždy boli aj budú a rozmanitosť sa zo spoločnosti nedá vymazať.

Nepriestrelná vlajka

Nezničiteľnosť priamo súvisí aj s novým symbolom bratislavského Prideu. Konkrétne ide o dúhovú vlajku, ktorá je nepriestrelná, odolná proti prerezaniu a ohňovzdorná.

Je totiž zo špeciálneho materiálu twaron používaného aj na výrobu nepriestrelných viest, čím sa opäť odkazuje na streľbu pred Teplárňou.

„Každá jedna akcia pre LGBTI+ ľudí alebo čokoľvek súvisiace s témou už bude reflektovať aj teroristický útok a spomienku na Juraja a Matúša,“ uvádza Mičeková.

S nápadom vyrobiť nezničiteľnú vlajku oslovil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

LGBTI+

Útok na Zámockej

Slovensko

Teraz najčítanejšie