Denník N

Kandidátka Smeru je pánsky klub bez prekvapení, s prvou ženou až na 33. mieste

Robert Fico na oslavách Smeru k MDŽ v Nitre. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico na oslavách Smeru k MDŽ v Nitre. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Robert Fico 20. júna predstavil prvých deväť miest kandidátky Smeru, objavili sa v jej úvode dve prekvapenia.

Prvým bolo, že do volieb kandiduje z vysokého siedmeho miesta Robert Kaliňák, ktorý musel odísť z vlády po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Druhým bolo deviate miesto pre bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý je obvinený v kauze Očistec a takmer rok strávil vo vyšetrovacej väzbe.

„Bral som na zreteľ lojalitu ľudí v poslaneckom klube, ktorí nezradili. Navrhujem aj nových ľudí, ktorí sa osvedčili,“ vysvetľoval vtedy úvod kandidátky Fico.

„S výnimkou dvoch alebo troch kandidátov ide o čisto stranícku kandidátku, ktorá garantuje stabilitu novozvoleného poslaneckého klubu a jeho jasnú orientáciu na slovenské ľavicové priority,“ napísal. Kandidátku vraj zostavoval „ľudsky, nie mocensky“ a želá si, aby kandidáti reprezentovali stranu „s ľudskou a slovenskou tvárou“.

Keď v rovnaký deň predsedníctvo Smeru Ficov návrh kandidátky schválilo, strana na Facebooku napísala, že „schválená kandidátna listina je k dispozícii na centrále Smeru“. Nezverejnila ju však ani 3. júla, teda deň po jej odovzdaní ministerstvu vnútra, a aj ministerstvo ju pred jej registráciou odmieta sprístupniť médiám. Denníku N sa ju napokon podarilo získať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Robert Kaliňák

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie