Denník N

Príbeh finalistky Wimbledonu Vondroušovej: Manažér ju dohnal k zraneniam, dala mu všetky peniaze, aby odišiel

Markéta Vondroušová. Foto - TASR/AP
Markéta Vondroušová. Foto – TASR/AP

Markéta Vondroušová postúpila do finále Wimbledonu proti Ons Jabeurovej.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa v roku 2019 dostala česká tenistka Markéta Vondroušová do finále Roland Garros, bolo to veľké prekvapenie. Mala vtedy devätnásť rokov.

Mnoho fanúšikov sa potom začalo pýtať, čo sa s ňou stalo? Ďalšie finále či aspoň štvrťfinále grandslamu dlho nepridala.

Opäť sa pripomenula na olympiáde v Tokiu 2021, kde veľmi nečakane získala striebornú medailu.

Povedať však, že by sa uspokojila s tým, čo dosiahla, by bolo príliš zjednodušené.

V roku 2023 si totiž zahrá vo finále Wimbledonu. V semifinále zdolala hladko 6:3, 6:3 Ukrajinku Elinu Svitolinovú.

Už vo štvrťfinále predviedla veľký obrat. Proti svetovej štvorke Jessice Pegulovej prehrávala v treťom sete 1:4 a súperka mala brejkbal na 1:5. Vondroušová napokon vyhrala 6:4 v treťom sete.

Na tráve mala pritom pred turnajom za celú kariéru bilanciu 4 výhry a 11 prehier. Aj teraz po šiestich wimbledonských výhrach má zápornú bilanciu 10:11.

Tenisového experta Eurosportu Matsa Wilandera neprekvapilo, že sa Vondroušovej darí na Wimbledone. Hoci od nej nemôžeme čakať rýchle údery, je známa množstvom skrátení hry. „Podľa mňa jej veľmi pomáha, že je ľaváčka. Vie, ako to využiť na tráve,“ vravel.

Na tomto povrchu vie podľa neho uplatniť servis von z kurtu lepšie ako inde. Využívať takéto podanie je pre ňu dôležité najmä preto, že nepatrí k najsilnejším tenistkám. „Určite nie je silná ako iné top hráčky, tomu sa ani len nepribližuje. Ale jej zručnosť a tenisové IQ sú úžasné,“ dodal.

Manažér chcel zarobiť

Vondroušová bola talentovaná juniorka. V roku 2015 sa stala juniorskou svetovou jednotkou. O dva roky neskôr ako 17-ročná vyhrala v Biel/Benne svoj prvý a jediný titul na okruhu WTA.

Zároveň však v mladosti stretla manažéra, ktorému išlo len o peniaze. Hoci aj za cenu zdravia. V jej pätnástich rokoch si dohodli zmluvu na desať rokov. Spočiatku jej manažér finančne pomáhal, vďaka tomu si mohla dovoliť hrať tenis. Neskôr keď začala zarábať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Wimbledon

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie