Denník N

Vláda KDH a Smeru, úspech 99 percent, Kiska natretý na chlebe: predpovede, ktoré nevyšli

Analytici Michal Horský, Ján Baránek, Pavel Haulík, Rastislav Tóth, Martin Klus a Eduard Chmelár. Foto – TASR, SaS a TA3
Analytici Michal Horský, Ján Baránek, Pavel Haulík, Rastislav Tóth, Martin Klus a Eduard Chmelár. Foto – TASR, SaS a TA3

Mnohí politológovia a analytici sa pred voľbami snažia predvídať ich výsledky. Nie vždy sa im to podarí.

Ich mená sa ročne objavia v stovkách článkov. Politickí analytici a sociológovia ako Ján Baránek, Martin Slosiarik, Martin Klus či Michal Horský patria podľa webu medan.sk k najcitovanejším ľuďom v slovenských médiách; ak by sme napríklad počet Baránkových citácií vydelili počtom dní v roku, vyšlo by, že ho médiá oslovia takmer každý deň.

V novinách či televíznych správach vystupujú zväčša s analýzami prieskumov verejnej mienky alebo opisujú aktuálne trendy v správaní voličov, občas sa však nechajú nahovoriť na predvídanie toho, čo ešte len príde.

Budúce udalosti často odhadnú správne, no nie všetky predpovede im vyjdú. „To, že politológia nedokáže predvídať politický vývoj ak ho niekto predvída, sú to obyčajne len špekulácie , je dané limitmi samotnej disciplíny, ale aj samotným predmetom skúmania,“ komentovala to nedávno pre Denník N politologička Soňa Szomolányi.

Aké predpovede politológom nevyšli v posledných dvoch veľkých, teda prezidentských a parlamentných voľbách?

Fico a Kiska ešte ako prezidentskí kanditáti. Foto – TASR
Fico a Kiska ešte ako prezidentskí kandidáti. Foto – TASR

Fico si Kisku natrie na chlieb

Pred prezidentskými voľbami v roku 2014 analytici veľmi často podceňovali podporu dovtedy málo známeho podnikateľa a filantropa Andreja Kisku.

Dobre to ilustruje Eduard Chmelár, ktorý roky komentuje dianie pre viaceré médiá, napríklad aj pre televíziu Markíza. Chmelár to pred týmito voľbami skúsil s politikou a založil stranu SEN, ešte koncom minulého roka s ňou chcel kandidovať v marcových parlamentných voľbách. Pre problémy s podpismi to však nevyšlo a Chmelár sa od politiky vrátil k jej komentovaniu.

„V prvom rade neverím prieskumu agentúry Focus, že pán Kiska má najväčšie šance poraziť Roberta Fica v druhom kole, v skutočnosti má tieto šance najmenšie spolu s Pavlom Hrušovským,“ odpovedal Chmelár dva týždne pred prvým kolom prezidentských volieb portálu Aktualne.sk.

„Moje informácie z najbližšieho okolia Roberta Fica potvrdzujú, že premiér nielenže nemá záujem o to, aby Kisku v tejto fáze vyradil z boja, ale naopak – je to súper, ktorého si želá zo všetkých najviac, lebo vďaka jeho politickému amaterizmu a pochybne nadobudnutému majetku by si ho doslova natrel na chlieb,“ hovoril tiež Chmelár.

O mesiac a niečo bolo jasné, že Fico si nikoho na chlieb nenatrel a po prehre 59:41 sa stal prezidentom Kiska.

Eduard Chmelár dnes hovorí, že prognostika nie je veštecká guľa a aj v politických prognózach platí, že predvídať sa dajú len udalosti, ktorých aktéri sa správajú racionálne.

„Povedal som to už vtedy po voľbách, keď môj výrok vyvolal pobavenie, že som nepredpokladal, že premiér začne infantilne útočiť na najnižšie pudy. Stále si myslím, že keby sedel so založenými rukami a správal sa normálne, tak by v tom čase, nehovorím o dnešnej popularite Andreja Kisku, s takým nečitateľným kandidátom Fico nemal mať problém.“

Chmelár si myslí, že politické prognózy si nemôžeme mýliť s predpoveďami. „No aj predpoveď počasia platí len tri dni, potom už len hádate. Prognostici v prognostických ústavoch často nastolia viacero možných scenárov, často aj preto, aby sa vôbec nestali. Ako nejaký typ varovania.“

Kiskovi neverili ani iní. Zlý odhad pred prezidentskými voľbami mala v roku 2014 aj pôvodná redakcia denníka SME, ktorá dnes tvorí Denník N. Za víťaza volieb tipovala Roberta Fica.

„Hoci prieskumy ukazujú, že v druhom kole volieb by Robert Fico mohol mať problém, žiadny vážnejší kandidát na prezidenta dnes neexistuje. Premiérom sa stane Robert Kaliňák. V Smere bude rásť napätie, v druhej polovici roka bude zápasiť s prvými vážnejšími kauzami tohto volebného obdobia. Radoslav Procházka a Andrej Kiska založia vlastné strany,“ znela vtedajšia predpoveď SME.

Smer si na samovládu netrúfne

Politológovia a analytici si boli pomerne istí aj tým, aká vláda na Slovensku vznikne po parlamentných voľbách v roku 2012. Takmer každý hovoril o pravo-ľavej koalícii Smeru a jednej pravicovej strany, maximálne dvoch. Týždne o tomto scenári presviedčal Michal Horský, ktorý sa objavuje najmä v Pravde a TA3.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie