Denník N

Veľvyslanec pri NATO: Putin prehráva na všetkých frontoch. Politicky, vojensky aj do budúcna

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Po tomto samite je jasné, že Slovensko má zabezpečenú najrýchlejšiu a najefektívnejšiu obranu, aká je v súčasnosti na svete možná, vraví slovenský veľvyslanec pri NATO Peter Bátor.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Bol to generačný prelomový samit, hodnotí stretnutie 31 členských štátov Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse slovenský veľvyslanec pri NATO Peter Bátor. „Putinovi sa nielenže nedarí na Ukrajine, ale kompletne sa mení aj bezpečnostná mapa Európy – k lepšiemu pre Slovensko,“ hovorí.

Rozprávali sme sa o tom:

  • či to Volodymyr Zelenskyj nepreháňal s očakávaniami;
  • prečo nakoniec odchádzal z Vilniusu spokojný;
  • aké novinky priniesol samit pre Slovensko;
  • o tom, ako Putin stráca na všetkých frontoch,
  • a o veľkej zmene nálady medzi členskými štátmi.

Aká bola atmosféra na samite? Dá sa povedať, že bol prelomový? 

Aj keď ho porovnám s mnohými inými, na ktorých som bol, tento samit bol prelomový. Zaujímavý bol najmä prvý deň, počas ktorého sa situácia vyvíjala dynamicky. Hľadal sa konsenzus ohľadom jazyka o Ukrajine, potom do toho prišli vyjadrenia ukrajinského prezidenta. Stále sa niečo dialo. Do poslednej chvíle prvého dňa sme nevedeli, ako veci dopadnú.

Zelenskyj bol na začiatku rozčarovaný. Mal príliš veľké očakávania alebo to bola súčasť jeho stratégie?

Myslím, že to bola viac súčasť stratégie. Čiastočne asi bol rozčarovaný tým textom, ktorý dostal, ale viac predpokladám, že šlo o posledné zatlačenie v snahe získať zo samitu čo najviac.

Nielenže neodišiel s pozvánkou, čo bolo nereálne, ale ani s časovým plánom pre vstup Ukrajiny. V čom je teda rozdiel oproti samitu v Bukurešti v roku 2008?

Rozdiel je v tom, že v Bukurešti sme si povedali, že Ukrajina sa stane členom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie