Denník N

Čo jesť v horúčavách? Z burgera a ľadového drinku vám bude ešte teplejšie

Nikoleta Šimonová. Foto - N. Š.
Nikoleta Šimonová. Foto – N. Š.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Telo sa pri trávení burgera namaká, hovorí výživová poradkyňa Nikoleta Šimonová. V rozhovore vysvetľuje, z ktorých jedál je nám ešte viac horúco – ide najmä o tuky, priveľa bielkovín, ale aj ľadové nápoje. „Keď do trávenia telo vlieva energiu, vedľajším efektom je, že nám býva teplo,“ vysvetľuje.

V rozhovore radí:

  • ako si vyskladať šalát, po ktorom človek nie je do polhodiny znova hladný;
  • ako si tekutinami dopĺňať minerály, ktoré vypotíme;
  • čo zjesť, keď máme veľkú chuť na sladké.

Včera bolo na obed na Slovensku v priemere 32 stupňov. Čo ste mali na obed? 

Kašu s tvarohom a ovocím, dala som si do nej aj proteínový prášok a trošku arašidového masla. Nie som typický zástanca toho, že do dňa musíme jesť iba trikrát a obed musí byť vždy teplý. Zvyknem to miešať a niekedy mám raňajkovú kašu na obed alebo aj na večeru. Navyše som v ten deň cestovala do Bratislavy a nemala som chuť na nič ťažké. Kaša bola ľahká, dobre stráviteľná a nenamakala som sa pri jej trávení.

Máte aj vy dilemu, čo jesť v takom teple, lebo na nič nemáte chuť? 

Občas áno. Väčšinou ma to prepadne vtedy, keď som hladná niekde vonku – a okolo mňa sú akurát stánky s burgerom. Som jednou z tých výživových poradkýň, ktorá nemá problém občas zjesť aj burger, nie je to nič zlé a nikoho za to neodsudzujem. Ale keď je vonku teplo, tak sa zamyslím nad tým, či si ho naozaj chcem dať.

Prečo? 

V burgeri je veľa bielkovín a tiež dosť tuku. Je to hutné jedlo, z ktorého mi nakoniec bude ešte viac teplo. Moje telo totiž využije veľa energie na to, aby burger strávilo. Preto si radšej vyberiem ľahšie jedlo – grilovanú zeleninu s kuracím mäsom, možno aj s listovým šalátom. V teple si vyberiem jedlo, ktoré má o niečo menej bielkovín, pretože tie majú termický efekt – teda naše telo musí využiť veľa energie na to, aby ich strávilo. V jedle sa počas tepla snažím dopĺňať aj veľa zeleniny a ovocia, pretože obsahujú veľa vody a aj tým sa hydratujem.

Hovoríte, že telo by sa pri trávení burgera namakalo. Prečo v lete nezvládneme ťažké jedlo? 

Naše telo musí vynakladať energiu pri trávení akejkoľvek potravy – na črevnú motilitu a ďalšie procesy v žalúdku, čreve, na vstrebávanie a celkovo na metabolizmus. Keď zjem akékoľvek jedlo, moje telo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Chudnutie

Gastro a jedlo

Počasie

Rozhovory

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie