Denník N

Vybrali sme sa do zvyšku čierneho jedľového pralesa, aké Rimania volali silva nigra

V pralese Obrštín v Nízkych Tatrách. Foto – Soňa Mäkká
V pralese Obrštín v Nízkych Tatrách. Foto – Soňa Mäkká

Keď na Slovensko prišli Rimania, tmavé jedľové a tisové lesy nazvali silva nigra, čierny les. Jedľa v minulosti tvorila odhadom 40 percent slovenských lesov, no lesníci ju z ekonomických dôvodov nahradili smrekom. Pozreli sme si zvyšok pôvodného jedľového pralesa v Lomnistej doline v Nízkych Tatrách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Nízkych Tatrách ostalo len málo miest, na ktorých rastú pralesy. A ak chcete ísť na také, kde stojíte v doline a prales máte po oboch stranách cesty, nad mapou sa poriadne zapotíte. Do jedného z nich sme sa vybrali, aby sme si pozreli aspoň tieň čierneho lesa v pustom kraji, ktoré opisovali Rimania a grécky dejepisec Herodotos.

Prales Obrštín leží v Lomnistej doline nad obcou Jasenie v južnej časti Nízkych Tatier. Tvorí ho jedľovo-bukový les. Úlohu sprievodcu na seba zobral ochranár Marián Jasík z občianskeho združenia Prales, jeden z hlavných autorov inventarizácie slovenských pralesov. V minulosti pôsobil aj ako riaditeľ správy práve tohto národného parku.

Jedľa v minulosti tvorila odhadom 40 percent slovenských lesov, no lesníci ju z ekonomických dôvodov nahradili smrekom, čo sa pri súčasnom vývoji klímy ukazuje ako nesprávna voľba.

Medvedia úboč, kde naozaj žije medveď

Prales Obrštín, nazývaný aj Medvedia úboč, leží v spodnej časti Lomnistej doliny. Terén je veľmi strmý a bez turistických topánok a paličiek sa dá zvládnuť ťažko.

Územie pralesa donedávna vôbec nebolo chránené pred ťažbou dreva, hoci leží v ochrannom pásme národného parku. Na Slovensku však les spoľahlivo ochráni až rezervácia s najvyšším stupňom ochrany. V tomto prípade je to nedávno vyhlásená rezervácia Pralesy Slovenska.

V pralese Obrštín v Nízkych Tatrách. Foto – Soňa Mäkká

Do lesa vchádzame na mieste malej vodnej elektrárne. Ide o významnú technickú pamiatku vybudovanú pred viac ako storočím. Takmer okamžite sa začína stúpanie do strmého kopca. Práve strmosť a skalnatosť zrejme tento les zachránila pred vyťažením, tak ako aj ďalšie pralesy na Slovensku. Prestávky s odborným výkladom padnú dobre nielen pre naberanie vedomostí, ale aj kyslíka.

Čím sa líši prales od hospodárskeho lesa? „Prales je les, pri ktorom nebola kontinuita jeho vývoja prerušená ľudskými zásahmi,” vysvetľuje Marián Jasík. Pomôckou je súbor ukazovateľov, niektoré z nich si všimne aj bežný laik, ak vie, na čo sa má dívať.

„V pralese vidíme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Turistika a outdoor

Životné prostredie

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie