Denník N

Som šťastný človek

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Ďakujem svojim LGBTI+ kamarátom, že nás toľko učia, že nás pustili do svojho sveta.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Stála som pred Teplárňou. Čakala som na diskusiu o filme, ktorý príde do kín na jeseň a volá sa Šťastný človek. Zastavila sa tam skupina mladých žien z Portugalska. Pýtali sa na texty a fotografie nalepené na oknách Teplárne. Je tam rozpísaný príbeh, ktorý sa v Teplárni udial a ktorý bol kvalifikovaný ako teroristický útok. Noel, s ktorým som sa zoznámila asi tri minúty predtým, to všetko vysvetlil. Dievčatá sa pýtali, kedy sa to stalo. My že v októbri. Ostali v šoku. Mysleli si, že to bolo pred mnohými rokmi. No nebolo.

Šťastný človek je dokumentárny film Sone G. Lutherovej o tranzícii, o Marvinovi, ktorý je transrodový muž, v našom neskúsenom jazyku: o chlapovi, ktorý bol predtým ženou a ktorý porodil dve deti a žije ako muž v šťastnom manželstve (s otcom detí). Tak mi bolo povedané, keď som išla na neformálnu komornú predpremiéru. Ja som v tomto smere bezpredsudková bytosť. Ale teda… ostala som v šoku!

Bežný slovenský človek z internetových diskusií by čakal ľudí v latexe a obojkoch, viete… potom strašné zvrhlosti a také tie bežné veci, ktoré v ľuďoch evokujú písmenká LGBTI, o slove „trans“ ani nehovorím. (Inak by ma zaujímalo, či si ľudia predstavujú aj svojich heteráckych kamarátov, ako „to“ robia. Lebo ja si to nepredstavujem a som za to vďačná.)

Bola som šokovaná, ako nešokantne sa dá spracovať takáto téma. Áno, aj ja, ktorá som nikdy inakosť iných ľudí nevnímala ako inakosť. Až som sa zahanbila. Neviem, čo som čakala. Ale rozhodne nie film o normálnej láske, rozhodne nie obyčajnosť, nie film o úplne normálnej rodine. Ale presne takým filmom Šťastný človek je.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie