Denník N

Vstúpi Saudská Arábia do tenisu? Alcaraz nepochybuje, že si tam zahrá. Rokovania podporila aj Billie Jean Kingová

Billie Jean Kingová. Foto - TASR/AP
Billie Jean Kingová. Foto – TASR/AP

Nemyslím si, že všetko je iba o peniazoch, vraví ruská tenistka Daria Kasatkinová, ktorá vlani urobila coming-out.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Futbalové kluby v Saudskej Arábii dokázali v uplynulých mesiacoch vďaka mimoriadne lukratívnym platovým podmienkam získať hviezdy ako Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, N’Golo Kanté, Kalidou Koulibaly, Roberto Firmino či Sergej Milinković-Savić.

Ďalší na rade by teraz mohli byť tenisti.

„Bola to iba otázka času, kým sa Saudská Arábia pokúsi vstúpiť aj do tenisu,“ cituje 23-násobného grandslamového víťaza Novaka Djokovića agentúra AP.

Saudská Arábia počas posledných pár rokov investovala do rôznych športových podujatí či klubov v prepočte miliardy eur.

V angličtine túto stratégiu označujú ako sportswashing – krajina využíva šport ako prostriedok na zlepšenie svojho mena a povesti.

Investície prúdia najmä z Verejného investičného fondu (PIF), ktorého predsedom je saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán.

Ľudskoprávne organizácie pritom v spojení s režimom bin Salmána kritizujú najmä zneužívanie moci či porušovanie ľudských práv. Podľa amerických tajných služieb navyše saudskoarabský korunný princ odobril vraždu novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule v roku 2018.

Saudskoarabský režim je zároveň dlho kritizovaný za obmedzovanie práv žien, ktoré až do roku 2018 nemohli dokonca ani šoférovať.

Paradoxne sa však práve niektoré ženské tenistky vyjadrujú v prospech toho, aby Saudská Arábia investovala aj do tenisu.

Trojnásobná grandslamová finalistka Ons Jabeurová z Tuniska tento mesiac povedala, že jednoznačne podporuje potenciálnu spoluprácu Saudskej Arábie s WTA, teda so Ženskou tenisovou asociáciou.

„Dúfam, že Saudskoarabi nebudú investovať iba do ATP, ale aj do WTA. Podľa mňa v Saudskej Arábii aktuálne odvádzajú dobrú prácu v tom, že dávajú ženám viac práv. Je čas na zmenu. Teraz alebo nikdy. Myslím si, že môže byť výborný nápad ísť tam hrať turnaje,“ cituje Jabeurovú agentúra Reuters.

V Saudskej Arábii sú nezákonné aj homosexuálne prejavy – v krajine za ne hrozia telesnými trestmi, väzením a trestom smrti. Rokovania medzi WTA a Saudskou Arábiou však podporuje aj Billie Jean Kingová, legendárna americká tenistka a vizionárka, ktorá otvorene hovorí o svojej lesbickej orientácii.

Je veľmi málo osobností, ktoré dokázali zmeniť celý šport tak veľmi ako ona. Najmä vďaka nej dnes tenistky na grandslamoch zarábajú rovnako ako tenisti.

„Verím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Tenis

Wimbledon

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie