Vstúpi Saudská Arábia do tenisu? Alcaraz nepochybuje, že si tam zahrá. Rokovania podporila aj Billie Jean Kingová

Nemyslím si, že všetko je iba o peniazoch, vraví ruská tenistka Daria Kasatkinová, ktorá vlani urobila coming-out.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Futbalové kluby v Saudskej Arábii dokázali v uplynulých mesiacoch vďaka mimoriadne lukratívnym platovým podmienkam získať hviezdy ako Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, N’Golo Kanté, Kalidou Koulibaly, Roberto Firmino či Sergej Milinković-Savić.
Ďalší na rade by teraz mohli byť tenisti.
„Bola to iba otázka času, kým sa Saudská Arábia pokúsi vstúpiť aj do tenisu,“ cituje 23-násobného grandslamového víťaza Novaka Djokovića agentúra AP.
Saudská Arábia počas posledných pár rokov investovala do rôznych športových podujatí či klubov v prepočte miliardy eur.
V angličtine túto stratégiu označujú ako sportswashing – krajina využíva šport ako prostriedok na zlepšenie svojho mena a povesti.
Investície prúdia najmä z Verejného investičného fondu (PIF), ktorého predsedom je saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán.
Ľudskoprávne organizácie pritom v spojení s režimom bin Salmána kritizujú najmä zneužívanie moci či porušovanie ľudských práv. Podľa amerických tajných služieb navyše saudskoarabský korunný princ odobril vraždu novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule v roku 2018.
Saudskoarabský režim je zároveň dlho kritizovaný za obmedzovanie práv žien, ktoré až do roku 2018 nemohli dokonca ani šoférovať.
Paradoxne sa však práve niektoré ženské tenistky vyjadrujú v prospech toho, aby Saudská Arábia investovala aj do tenisu.
Trojnásobná grandslamová finalistka Ons Jabeurová z Tuniska tento mesiac povedala, že jednoznačne podporuje potenciálnu spoluprácu Saudskej Arábie s WTA, teda so Ženskou tenisovou asociáciou.
„Dúfam, že Saudskoarabi nebudú investovať iba do ATP, ale aj do WTA. Podľa mňa v Saudskej Arábii aktuálne odvádzajú dobrú prácu v tom, že dávajú ženám viac práv. Je čas na zmenu. Teraz alebo nikdy. Myslím si, že môže byť výborný nápad ísť tam hrať turnaje,“ cituje Jabeurovú agentúra Reuters.
V Saudskej Arábii sú nezákonné aj homosexuálne prejavy – v krajine za ne hrozia telesnými trestmi, väzením a trestom smrti. Rokovania medzi WTA a Saudskou Arábiou však podporuje aj Billie Jean Kingová, legendárna americká tenistka a vizionárka, ktorá otvorene hovorí o svojej lesbickej orientácii.
Je veľmi málo osobností, ktoré dokázali zmeniť celý šport tak veľmi ako ona. Najmä vďaka nej dnes tenistky na grandslamoch zarábajú rovnako ako tenisti.
„Verím