Denník N

Bieloruský denník: Lukašenko sa bál NATO – samit Aliancie sa teraz konal 35 km od Bieloruska

Účastníci samitu NATO vo Vilniuse. Foto – TASR/AP
Účastníci samitu NATO vo Vilniuse. Foto – TASR/AP

A na vine si je len sám bieloruský diktátor.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Alexandr Lukašenko už dlhé roky hovorí o hrozbách zo strany „kolektívneho Západu“ a najmä krajín NATO. Po prehratých voľbách ukradnutých diktátorom v roku 2020 zazneli diktátorove výroky o tankoch Aliancie, ktoré „sa ako húsenice plazia“ na západnej hranici Bieloruska – tie sa už stali mémom.

Z Lukašenkovej strany sa navyše začali neustále obviňovania susedov (najmä Poľska) že chcú zaútočiť na krajinu a zmocniť sa časti území. Lož viedla až k tomu, že podľa štátnej propagandy mali Poliaci údajne plán zmocniť sa Grodna a pripojiť ho k Poľsku.

Lukašenko odôvodnil všetky vojenské aktivity na území Bieloruska hrozbou zo Západu. Nepretržité cvičenia – pretože Poľsko chce zaútočiť. Slová o nasadení taktických jadrových zbraní – pretože západné krajiny chcú v Bielorusku uskutočniť prevrat. Na stretnutiach s bezpečnostnými silami a armádou diktátor neustále opakuje, že chcú zaútočiť na Bielorusko, aby „zničili krajinu“.

Ale o čo naozaj ide? Samozrejme, nikto neplánuje zaútočiť na Bielorusko (okrem Ruska, ktoré do krajiny v tichosti poslalo vojakov a využíva bieloruské územie na útoky na Ukrajinu). Ešte aj oficiálni predstavitelia Ukrajiny priamo hovoria, že nebudú útočiť na vojenské objekty na území Bieloruska – dokonca ani na ruské.

Dobre, a čo tanky NATO? Naozaj Aliancia posilňuje svoju prítomnosť vo východnej Európe? Áno, ale je tu malý rozdiel. Pred rozsiahlou ruskou inváziou na Ukrajinu boli sily Aliancie v regióne minimálne. A susedné krajiny Bieloruska – členovia NATO – náklady na armádu skôr znižovali, ako zvyšovali.

Ukazuje sa, že Alexandr Lukašenko svojou spoluúčasťou na vojne a podporou Putina zariadil splnenie vlastného proroctva. Nielenže neustále klamal o hrozbe zo strany NATO, ale robil všetko pre to, aby krajiny bloku chceli zvýšiť svoje sily v regióne, a to aj pozdĺž hraníc s Bieloruskom. Lukašenko urobil z územia Bieloruska hrozbu pre susedov.

A 11. až 12. júla vo Vilniuse, 35 kilometrov od Bieloruska, sa konal samit NATO. Navštívili ho aj Volodymyr Zelenskyj, Joe Biden a Sviatlana Cichanovská. Lukašenko teraz môže, samozrejme, povedať, že „ja som vám to hovoril“: Aliancia sa dostala tak blízko k hraniciam Bieloruska, že neďaleko krajiny zorganizovala veľké stretnutie.

Ale to je len to, k čomu sám bieloruský diktátor tlačil celý civilizovaný svet. Je to výsledok jeho konania, nie naopak. Ak by Lukašenko nepodporil Putinovu inváziu na Ukrajinu, postoj k Bielorusku by bol úplne iný.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Smrť Alesa Puškina

Politický väzeň Ales Puškin zomrel na jednotke intenzívnej starostlivosti za nejasných okolností. Stalo sa to v noci 11. júla. Podľa médií umelca previezli do nemocnice v bezvedomí 10. júla, lekári začali s operáciou, ale Alesovi Puškinovi sa zastavilo srdce.

Umelca zadržali v roku 2021 pri obnove kaštieľa v jednej z bieloruských dedín. Obvinili ho z propagácie nacizmu za portréty osobností protisovietskeho „podzemia“, ktoré Ales namaľoval pred 20 rokmi.

Najznámejšou performanciou Alesa Puškina je Hnoj pre prezidenta. V roku 1999, na piate výročie Lukašenkovej vlády, umelec rozsypal hnoj pred budovu prezidentskej administratívy. Na vrch hnoja položil Puškin bieloruské ruble, ústavu, portrét diktátora a prepichol ho vidlami. Za tento čin umelca odsúdili na dva roky podmienečne.

Ales Puškin zomrel vo veku 57 rokov.

Počet politických väzňov v Bielorusku

1485 – toľko ľudí uznali aktivisti za ľudské práva v Bielorusku za politických väzňov k 12. júlu 2023. Niekto by sa mohol potešiť, že ich je menej než naposledy, no spolu s vami už vieme, že pokles počtu politických väzňov sa vždy nespája s ich prepustením. Lukašenkov režim si navyše neustále berie ako rukojemníkov nových ľudí.

Slová Cichanovskej na samite NATO

Počas samitu NATO predniesla demokratická líderka Bieloruska Sviatlana Cichanovská prejav na podujatí na tému Bieloruska. Hovorila o európskej ceste bieloruského národa a zárukách pre Bielorusov a Bielorusky z medzinárodných štruktúr:

„Nemôžeme pripustiť, aby si bieloruský národ vinou Putinovho Ruska nemohol vybrať európsku cestu rozvoja. Chceme, aby západní partneri jasne vyhlásili: budú existovať medzinárodné záruky nezávislosti Bieloruska, jeho nejadrového štatútu, jeho budúcej integrácie do európskych a transatlantických štruktúr. Netreba čakať na zmenu – spoluprácu medzi NATO a demokratickým Bieloruskom môžeme začať už teraz.“

Bielorusom, ktorí odišli z krajiny, môžu odobrať občianstvo

V Bielorusku vstúpil do platnosti zákon, podľa ktorého môžu zbaviť občianstva prakticky každého Bielorusa, ktorý opustil krajinu. Ohrozené sú dve kategórie ľudí: tí, ktorí slúžia v armáde, polícii alebo pracujú v orgánoch štátnej správy iného štátu, ako aj tí, ktorí sú odsúdení za „extrémistické aktivity alebo spôsobenie vážneho poškodenia záujmov Bieloruskej republiky“. Prostredníctvom súdov v neprítomnosti, ktoré sa začali využívať v Bielorusku, možno takýto trest ľahko zabezpečiť pre každého.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie