Denník N

V Borši vznikla z peňazí maďarskej vlády jedna z najväčších atrakcií juhovýchodného Slovenska. Navštevujú ju desaťtisíce turistov

Kaštieľ v Borši. Foto N - Peter Lázár
Kaštieľ v Borši. Foto N – Peter Lázár

Rekonštrukcia kaštieľa Františka II. Rákócziho v Borši, ktorú poznačil spor týkajúci sa maďarských investícií do historických budov na Slovensku, sa nezaobišla bez politického napätia. Šéf organizácie, ktorá pamiatku obnovila, berie Boršu ako kultúrnu revíziu. Kaštieľ sa môže stať jednou z hlavných turistických atrakcií košickej župy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Maďarsko nezmenilo hranice, veď na to ani nie je možnosť a táto otázka nepatrí do 21. storočia, no prostredníctvom spolupráce, investícií a dobrej politiky uskutočnilo kultúrnu revíziu, povedal v auguste 2021 o rekonštrukcii kaštieľa v Borši László Diószegi, predseda Nadácie Lászlóa Telekiho, ktorá riadila jeho obnovu.

Jednu z najväčších rekonštrukcií historickej pamiatky v dejinách samostatného Slovenska z väčšej časti financovala maďarská vláda. Maďarská vláda podporuje pamiatku aj po rekonštrukcii, okrem jedinečnej modernej výstavy sa v niekdajšom kaštieli Františka II. Rákócziho nachádza aj hotel, reštaurácia a ďalšie turistické atrakcie.

Na to, aby niekoľko kľúčových postáv rekonštrukcie kaštieľa v Borši získalo od maďarskej vlády podporu vo výške 8,7 milióna eur, bolo potrebné veľké kultúrnopolitické a diplomatické úsilie. Slovenská strana investovala do veľkej rekonštrukcie len približne desaťtisíc eur.

Politické spory o tom, prečo maďarská vláda investuje toľko peňazí do slovenskej historickej pamiatky, spôsobili napätie aj v Borši, no prevádzkovatelia kaštieľa by na to už najradšej zabudli.

Kaštieľ v Borši v júli 2023. Foto N – Peter Lázár

Prezidenti v Borši

Kaštieľ v Borši, ktorý otvorili v júni 2021, na prvý pohľad vytŕča spomedzi atrakcií regiónu – hoci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Slovensko

Teraz najčítanejšie