Denník N

Ako má hrať virtuóz, keď má 76 rokov? Gidon Kremer to predviedol vypredanej sále v Bratislave

Gidon Kremer v Bratislave. Foto - Zdenko Hanout
Gidon Kremer v Bratislave. Foto – Zdenko Hanout

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bola nedeľa večer, ale Veľká koncertná sála Slovenského rozhlasu bola úplne plná. To znamená, že tam sedelo vyše 500 ľudí, ktorí takmer dve hodiny pozorne počúvali klasiku. A nie hocijakú, prevažne hudbu 20. storočia a súčasných autorov.

Neuveriteľné.

Že svetoznámy huslista vypredá koncert v Bratislave, až tak neprekvapuje. Lotyšský huslista Gidon Kremer prišiel na Slovensko v rámci festivalu Viva musica! so súborom Kremerata Baltica. Tou hlavnou správou je, že to bola veľká lekcia hudby aj životného nadhľadu a pokory.

Nočná premena

Najskôr to pritom vyzeralo, že pôjde o trochu smutný večer. Hudobní virtuózi majú oveľa dlhšiu kariéru než profesionálni športovci, ale vek raz dobehne aj ich. Gidon Kremer má 76 rokov a už je úplne iným interpretom, ako keď študoval u Davida Oistracha a zbieral ocenenia v elitných huslistických súťažiach.

Svoj bratislavský večer otvoril Haydnom. Jeho hudba je jasná a hravá, často sa využíva na rozohratie muzikantov. Presne tak to bolo aj teraz. V Koncerte pre husle, klavír a orchester č. 6 F dur však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie