Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Vitajte v Iráne, v krajine, kde každá zmena vedie k horšiemu. Ak ste žena, určite

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

v mnohých krajinách sveta je stále (životu) nebezpečné byť ženou a čo je najhoršie, vôbec sa to nezlepšuje. Naopak, v momente, keď sa niektoré režimy či vlády dostanú do úzkych, prvé, na čo siahajú, sú práva žien a ich postavenie.

Aj preto sa vzbura proti noseniu hidžábov v Iráne napriek prvotnej eufórii skončila pre ženy s nulovým ziskom. Píšem o tom v téme týždňa.

Prečítať si môžete aj o tom, ako v Izraeli obmedzujú rodovo citlivý jazyk, ktorý sa v posledných rokoch celkom uchytil. Stačila zmena vlády a všetko je inak.

Zaujímavý je aj príbeh 27-ročnej indickej učiteľky, ktorá už má dosť ponižovania pri pytačkách.


Téma týždňa: Desať mesiacov odporu, stovky mŕtvych, tisíce uväznených a výsledok? Nič 

Do iránskych ulíc sa vracajú hliadky mravnostnej polície, aby ženy a čiastočne aj mužov upozorňovali na to, že ich oblečenie nie je v súlade s islamskými pravidlami cudnosti.

Deje sa to desať mesiacov po tom, čo pri zásahu mravnostnej polície, ktorá chcela „prevychovať“ 22-ročnú Mahsu Amíníovú až tak, že jej spôsobila fatálne zranenia. Amíní podľa tvrdení polície nemala dostatočne pevne uviazaný hidžáb.

Prípad vyvolal obrovskú vlnu odporu. Iránky, a to nielen vo veľkých, modernejších mestách, prestali na protest nosiť hidžáb, mravnostná polícia zmizla z ulíc a dokonca sa objavila správa, že ju zrušili.

Cena za pár mesiacov relatívnej slobody však bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nepokoje v Iráne

Pod slnkom Jany Shemesh

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie