Denník N

Nejde len o status na Facebooku, spory vedenia polície a ministra vnútra Šimka sú hlbšie

Riaditeľ inšpekcie Peter Juhás, minister vnútra Ivan Šimko a policajný prezident Štefan Hamran. Foto N – Vladimír Šimíček a SME/Marko Erd
Riaditeľ inšpekcie Peter Juhás, minister vnútra Ivan Šimko a policajný prezident Štefan Hamran. Foto N – Vladimír Šimíček a SME/Marko Erd

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za spormi medzi policajným prezidentom Štefanom Hamranom a vedením polície na jednej strane a ministrom vnútra Ivanom Šimkom je viac, ako je len ministrov status na Facebooku o kontrole polície politikmi.

Podľa informácií Denníka N majú spory oveľa hlbšie dôvody – ide o obavy z reálneho zasahovania ministra Šimka do činnosti polície a policajnej inšpekcie.

Navyše odchodom z funkcií už hrozí viac ako desať funkcionárov polície – okrem policajného prezidenta Štefana Hamrana aj jeho viceprezidenti, riaditeľ NAKA aj riaditeľ inšpekcie Peter Juhás i niektorí krajskí riaditelia.

Prezidentka by mala spôsob vyriešenia sporov oznámiť v najbližších dňoch a nie je vylúčené ani to, že by mohla Šimkovi odobrať poverenie riadiť rezort – a tým ho z vlády odvolať.

„Pán minister sľúbil pani prezidentke, že sa do vyriešenia celej veci vyjadrovať nebude,“ odpísalo ministerstvo vnútra na otázky Denníka N, či chcel Šimko robiť aj personálne zmeny v polícii alebo na inšpekcii.

Vedenie polície aj inšpekcie o skutočných dôvodoch sporov mlčí a komentovalo len Šimkov status z 3. júla. „Nie, priatelia, žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky,“ napísal vtedy minister.

Policajný prezident Hamran reagoval na ministra ostro. „To, že polícia má byť pod kontrolou politickej moci, je pre mňa hrubou červenou čiarou a je to pre mňa neakceptovateľné. Pokiaľ by to v budúcnosti malo byť tak ako v minulosti, že je polícia pod politickou kontrolou, je to nezlučiteľné s mojím ďalším pôsobením,“ povedal Hamran o statuse Denníku N.

Juhás, ktorý vyšetroval vraždu Kuciaka, a vojna v polícii

Vyhlásenie ministra Šimka o politike a polícii prišlo v citlivom predvolebnom období a navyše

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor

Slovensko

Teraz najčítanejšie