Denník N

Tapeta namiesto kachličiek, rovnaký obklad na stenách aj podlahe: Štyri nápady na kúpeľňu, ktorá vás len tak neomrzí

Kúpeľňa s tapetou od Cymorka interior design. Foto – Robo Hubač
Kúpeľňa s tapetou od Cymorka interior design. Foto – Robo Hubač

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Plánujete nové bývanie, čaká vás kompletná rekonštrukcia alebo len dosluhuje pôvodná kúpeľňa a potrebujete ju obnoviť? Máme pre vás riešenia od štyroch slovenských ateliérov, ktoré ukazujú, ako rôzne sa dá stvárniť súčasná kúpeľňa.

Základom je funkčnosť a praktickosť, no svoje miesto tu zohráva aj originalita a na prvý pohľad netradičné riešenia, ktoré sa architektom a interiérovým dizajnérom v praxi osvedčili.

Odborníci sa zhodujú, že je dôležité, aby sa aj v kúpeľni objavil aspoň jeden prvok, ktorý ju prepojí zo zvyškom priestoru. Môže ísť o materiál či farebnosť. Aj vďaka tomu sa vám nestane, že by vás kúpeľňa svojím dizajnom zakrátko omrzela.

1. Namiesto developerského štandardu kvalitná kúpeľňa so saunou

V kúpeľni je podľa architekta Michala Feketeho dobré voliť kvalitnejšie riešenia, preto zvolili gresovú dlažbu. „Je to taký dobrý stred. Použili sme taliansku dlažbu lepšej strednej triedy,“ vraví Fekete. Foto – Dominik Kurina
V kúpeľni vznikol priestor aj na malú infrasaunu. Foto – Dominik Kurina

Rekonštrukcia od architektov z ateliéru Dobrý Interiér upozorňuje na to, ako nezmyselne sú neraz navrhnuté kúpeľne v developerských projektoch. „Kúpeľňa je súčasťou bytu v novom komplexe, ktorý vznikol z administratívnych priestorov. Je to naša odpoveď na takmer všetky kúpeľne, ktoré developeri ponúkajú v štandarde,“ hovorí Michal Fekete.

„Kúpeľňa mala pôvodne dookola tri múriky, ktoré zbytočne uberali veľmi veľa priestoru. Platíte za metre štvorcové, ktoré potom nedokážete dobre využiť. Aj obklad a sanita boli v podstate to najlacnejšie, čo na trhu je. Chýbala tomu kvalita,“ dopĺňa.

Pôvodný stav. Foto – archív Dobrého Interiéru

Hoci Fekete zdôrazňuje, že nie pri všetkých projektoch sa stretáva s podobným problémom, považuje ho v rámci svojej praxe za častý. „Je dobré, ak byt kupujete ešte v stave, keď do riešenia môžete zasahovať alebo ideálne ak vám riešenie nesedí, odporúčam povedať, že štandard nechcete a nedať si ho vôbec namontovať,“ radí architekt.

V rámci zariaďovania bytu sa po dohode s majiteľom rozhodli pôvodnú kúpeľňu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Pekné veci

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie