Denník N

Dúfam, že Tour nerozhodnú motorky, Sagan sa ešte zlepší, hovorí expert pred záverečným týždňom

Foto – AP
Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tour de France má za sebou dva týždne a cyklisti strávili na cestách už viac ako 60 hodín. Napriek tomu o žltom drese rozhodujú sekundy a rozdiel medzi vedúcim Jonasom Vingegaardom a druhým Tadejom Pogačarom je minimálny.

Na začiatku druhého týždňa predstavoval 17 sekúnd, Pogačar ho po úspešnom útoku znížil na 9 sekúnd, aby následne po kontroverznom incidente so sprievodnými motorkami narástol na 10 sekúnd. V spomínanom momente motorky zavadzali Pogačarovi pri snahe zaútočiť.

Minimálne zmeny na čele celkového poradia nie sú v priebehu druhého týždňa na Grand Tour výnimočné. Vo väčšine prípadov sú však zapríčinené pasivitou najlepších, ktorí vyčkávajú na rozhodujúce záverečné dni. Videli sme to napríklad v máji na Giro d’Italia.

Na tohtoročnej Tour je však situácia iná. Minimálne v prípade Tadeja Pogačara platí, že využíva každú príležitosť na ofenzívu a neváha pri tom využiť celý tím UAE Emirates. Ten už zrealizoval niekoľko scenárov, ani jedna taktika však zatiaľ Tour de France nerozhodla.

Jonas Vingegaard jazdil v druhom týždni opatrnejšie, jeho tím Jumbo-Visma však ukázal niekoľko útokov, ktorými testoval silu Pogačara. Najvýraznejší prišiel v sobotu v Alpách, keď sa Jumbo od úvodu etapy staralo o intenzívne tempo a pred posledným kopcom zostala v hlavnej skupine len hŕstka cyklistov.

Jumbo malo zrejme ambíciu útočiť aj v nedeľu, no v polovici etapy prišla ďalšia kontroverzná situácia. Nepozorný divák si chcel pri trati odfotiť selfie a zhodil časť pelotónu vrátane dvoch dôležitých domestikov Jonasa Vingegaarda. Pelotón preto spomalil a s tým sa skončil aj útok tímu Jumbo-Visma.

Pri vyrovnanosti dvoch najlepších cyklistov sveta bude dôležitá dnešná individuálna časovka. Po nej bude nasledovať kráľovská horská etapa s mimoriadne strmým stúpaním na Col de la Loze, po ktorom etapa vyvrcholí záverečným zjazdom.

O vyrovnanom priebehu Tour a o možnom ďalšom vývoji sme sa rozprávali s Lukášom Timkom, cyklistickým expertom z portálu Cycling-Info.sk. Timko hovorí, že by vodičom motoriek nič nevyčítal, prečo mierne favorizuje Tadeja Pogačara a prečo si myslí, že Peter Sagan ešte vylepší doterajšie maximum, ktorým je 8. miesto.

Fotograf dostane len 30 sekúnd

Sporné situácie a vážne pády sa tohtoročnej Tour de France dlho vyhýbali. Objavilo sa pár kontroverzií v šprintérskych dojazdoch, v boji o celkové poradie však podobné momenty nenastali. Až do soboty.

Štrnásta etapa trvala len pár minút, keď na mokrej ceste došlo k hromadnému pádu a viacerí cyklisti museli z pretekov odstúpiť. Vrátane adeptov na najlepšiu desiatku.

Ďalšia nepríjemná situácia nastala v záverečnom stúpaní na známy kopec Col de Joux Plane. Útok Tadeja Pogačara dokázal nasledovať len Jonas Vingegaard a dvaja najlepší cyklisti mali bojovať nie len o etapové víťazstvo, ale aj o dôležité prvenstvo na vrchole.

Organizátori tam totiž umiestnili aj takzvaný bonusový bod, ktorý znamenal, že prví traja mali získať do celkového hodnotenia 8, 5 a 3 sekundy. Ak by bol Pogačar na vrchole prvý, stratu na druhého Vingegaarda by znížil o tri sekundy.

Keď Vingegaard prvý nástup Pogačara zlikvidoval, Slovinec spomalil a následne opäť zaútočil. Lenže ďaleko sa nedostal. Cestu mu zatarasili sprievodné motorky, čo ho rozladilo natoľko, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Peter Sagan

Tour de France

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie