Denník N

Najviac sa bál, že ho predbehnú nacisti. Kto bol Robert Oppenheimer, otec atómovej bomby?

Vľavo herec Cillian Murphy, ktorý vo filme Oppenheimer režiséra Christophera Nolana stvárňuje fyzika Roberta Oppenheimera (vpravo). Foto – AP
Vľavo herec Cillian Murphy, ktorý vo filme Oppenheimer režiséra Christophera Nolana stvárňuje fyzika Roberta Oppenheimera (vpravo). Foto – AP

Životopis vedca, ktorý svet ovplyvnil viac ako ktokoľvek iný.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V rozhovore pre NBC z roku 1965 vyslovil fyzik Robert Oppenheimer svoje zrejme najznámejšie slová, keď uskutočnenie prvého testu jadrovej bomby v dejinách (Trinity) z 16. júla 1945 ohodnotil slovami z Bhagavatgíty: „Teraz som sa stal Smrťou, ničiteľom svetov.“

Necelý mesiac nato zhodili Američania atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Výbuchy okamžite usmrtili vyše 100-tisíc ľudí, ďalšie desaťtisíce neskôr podľahli popáleninám či umreli na otravu žiarením.

Zdecimované Japonsko kapitulovalo 2. septembra, čím sa ukončila druhá svetová vojna.

Robert Oppenheimer bol od roku 1942 do roku 1945 riaditeľom laboratória v Los Alamos (Projekt Y), vedeckej časti utajeného projektu Manhattan na vývoj atómových zbraní.

Ako fyzik uvažoval o etických dilemách spojených s vývojom atómových zbraní, akou bol osobnosťou a prečo ho v 50. rokoch obvinili z podvratnej činnosti proti Spojeným státom (mccarthizmus)?

Robert Oppenheimer je hlavnou postavou nového filmu Christophera Nolana, ktorý je v našich kinách od tohto štvrtka.

Článok obsahuje spoilery, ktoré sa týkajú života vedca.

Upútavka k filmu Oppenheimer. Zdroj – Universal Pictures/YouTube

Tajomný korešpondent a otrávené jablko

Oppenheimer sa narodil v New Yorku v roku 1904 do rodiny nemeckých imigrantov židovského pôvodu, ktorí zbohatli na obchode s textilom.

Jeho spolužiaci ho opisovali ako plaché, ale brilantné dieťa. „Všetci veľmi rýchlo uznali, že bol iný ako ostatní a lepší,“ povedala jeho spolužiačka Jane Didisheimová.

Keď mal deväť rokov, čítal filozofiu – v latinskom a gréckom origináli.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

História

Prírodné vedy

Technológie

Kultúra, Svet, Veda

Teraz najčítanejšie