Denník N

Už vyše troch rokov vedci nemajú prístup do chemických databáz. Sme ako slepí na hubách, vraví chemik

Ilustračné foto – Julia Koblitz/unsplash.com
Ilustračné foto – Julia Koblitz/unsplash.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Inštitúcia, ktorá má na Slovensku zabezpečiť prístup do vedeckých databáz, má opakovane problém s nedostatkom peňazí na poskytovanie týchto služieb. „Zaplatili sme všetko, čo sme mohli, ale už nemáme žiaden cash flow,“ vraví o súčasnej situácii Daniela Stiel Podmajerská z CVTI SR.
  • Chemik chápe, že štátny rozpočet má limity, ale dodal, že ak štát nemá na chemické databázy, verejne by sa malo povedať, že „zatvárame krám a chémia sa na Slovensku robiť nebude“.
  • Denník N skúmal, kde vznikajú ťažkosti pri financovaní prístupu do vedeckých databáz a ako štátne inštitúcie plánujú situáciu do budúcnosti zmeniť.

Od 1. júna tohto roka nemajú vedci a vedkyne na Slovensku prístup do vedeckej databázy Scopus. Určená je na monitorovanie citačnej aktivity a publikačnej činnosti autorov či inštitúcií (viac nižšie).

Z iných dôvodov nemajú vedci prístup ani do chemických databáz Reaxys a SciFinder. Hoci chemici hovoria, že pre ich prácu sú úplne kľúčové, tento stav trvá už vyše troch rokov.

„Takto sa nedá pracovať,“ hovorí chemik Michal Májek z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Inštitúcia, ktorá zabezpečuje prístup do vedeckých databáz, hovorí, že frustrácii vedcov rozumie, no na pokrytie týchto služieb opakovane nedostáva dostatok peňazí a musí si stanoviť priority, ktoré databázy podľa ich vyťaženosti z obmedzeného finančného balíka pokryje.

Nedostatok peňazí

Onou inštitúciou, ktorá od roku 2009 zabezpečuje prístup do vedeckých databáz, je Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Jeho zriaďovateľom je ministerstvo školstva, ktoré si peniaze na prístup do databáz – alebo ich časť, ak je zvyšok napríklad z európskych fondov – žiada od ministerstva financií.

Problémom je, že od počiatku tohto modelu CVTI opakovane rieši nedostatok peňazí na poskytovanie týchto služieb. Následkom je, že prístupy sa nezriedka zabezpečujú na poslednú chvíľu, ex post alebo aj dodatočnými prísľubmi vydavateľstvám, že „peniaze sa nájdu“, čo sa nie vždy aj stalo.

„Zaplatili sme všetko, čo sme mohli, ale už nemáme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie