Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Zbraní majú viac ako ľudí. Ako vznikla zbraňová kultúra, ktorá je súčasťou americkej identity

Ilustračná snímka. Foto - TASR/AP
Ilustračná snímka. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za 181 dní 28 masových vrážd, ktoré si vyžiadali 140 obetí. Celkovo viac než tristo ďalších masových strelieb s tisíckami mŕtvych a zranených.

Taká je bilancia Spojených štátov amerických za prvých šesť mesiacov roka 2023, ktoré potvrdili stúpajúci trend fatálnych incidentov z posledných rokov. Len v pondelok sa v USA uskutočnilo 62 strelieb, pri ktorých zomrel alebo bol zranený aspoň jeden človek. V utorok zaznamenali sedem strelieb.

Podľa viacerých expertov je zrejmé, že násilie súvisí s vysokým počtom zbraní, ktoré si na mnohých miestach môžu kúpiť civilisti na počkanie bez akýchkoľvek komplikácií.

V Spojených štátoch už počet zbraní, ktoré vlastnia civilisti, presiahol počet obyvateľov. Napriek tomu prakticky všetci predstavitelia Republikánskej strany a najmenej polovica ich voličov odmieta akúkoľvek reguláciu.

V tomto texte sa snažíme pochopiť, ako je to možné. Zároveň vysvetľujeme, prečo sa v tejto otázke v blízkej budúcnosti nedajú čakať žiadne výrazné zmeny.

Prvý zlom: ako vznikla americká zbraňová kultúra

Keď na územie Severnej Ameriky od 17. storočia prichádzali britskí osadníci, využívali zbrane pri love, na obranu pred divou zverou aj v bojoch proti pôvodným obyvateľom Ameriky. Jeden z autorov americkej ústavy James Madison v roku 1787 napísal, že zbrane slúžia civilistom aj na ochranu pred tyraniou moci.

Podľa experta je pravdou, že mnohí Američania vlastnili strelné zbrane už v čase vzniku USA. Zároveň však považuje za mýtus, že v tom čase už existovala aj americká zbraňová kultúra, ktorú považuje za ústredný prvok americkej identity.

„Tá sa rozvinula až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Svet

Teraz najčítanejšie