Denník N

Chlpaté devízy: videl som, ako Herr Nussbaumer lovil nášho medveďa

Trochu iný pohľad na hlavnú politickú tému leta.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Píše sa rok 1994. Herr Nussbaumer, majiteľ veľkoobchodu s divinou vo Viedni a náruživý poľovník, vystupuje pri horárni v Kyslinkách za Dubovou na Horehroní zo svojho džípu. Má štýlový outfit. So zeleným klobúčikom s pierkom, v zelených kraťasoch a hrubých zelených podkolienkach pôsobí ako z filmu, nie nevyhnutne pornografického.

Herr Nussbaumer sa obzrie po okolí a povie „wunderschön“. Hostiteľom, slovenským poľovníkom, sa uľaví. Vzácny devízový hosť, ktorý prišiel v rámci regulovaného odstrelu uloviť echt slovenského medveďa hnedého za plus-mínus 5 000 vtedajších nemeckých mariek (cena kolíše podľa trofejí a veľkosti), v prepočte asi 3 400 dnešných eur, je po príchode nadšený.

Herr Nussbaumer sa pohodlne uvelebí v horárni. Praská v kozube, zrub je útulne vyhriaty. Hostitelia servírujú borovičku, slivovicu, vodku. „Wunderschön,“ zahlási druhýkrát. „Kde je medveď?“ opýta sa v istej chvíli. Pokojne, vydržte, bär je už prichystaný, povie tlmočník. Je iba prvý deň, nože sa trochu najprv zabavme. Platí sa aj za čas.

Herr Nussbaumer sa tak opije, že na druhý deň ráno nie je schopný vstať a ísť na posed.

Na tretí deň už (tentokrát) triezvy jäger v určený čas, ešte za tmy, vstane. Prebudia sa v ňom lovecké inštinkty, oživí si dávne spomienky na čítanie Hemingwaya. Dvaja slovenskí hostitelia ho vedú do terénu. Trojica sa vyškriabe na posed, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Medvede

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie