Denník N

Vitalij Kličko: Ak Rusi znovu prídu do Kyjiva, čaká ich tu veľa prekvapení

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Vitalij Kličko je od roku 2014 starostom Kyjiva. Po začiatku ruskej invázie sa vďaka svojej funkcii a celosvetovej popularite stal jednou z hlavných postáv ukrajinského odporu. Spolu so svojím bratom Vladimirom, ktorý je takisto bývalým boxerom, sa snažia aj v zahraničí získať podporu pre Ukrajinu.

V Nemecku, kde dlho obaja bratia žili, Vladimir založil iniciatívu, ktorá zbiera peniaze na pomoc ľuďom, ktorých zasiahla vojna. Vitalij zas väčšinu času trávi v Kyjive, kde denne rieši problémy, ktoré v hlavnom meste spôsobuje ruské bombardovanie.

V utorok pricestoval na zahraničnú cestu do Bratislavy, kde s primátorom Matúšom Vallom hovoril o spolupráci dvoch hlavných miest. Kličko prišiel deň pred svojimi 51. narodeninami a na tlačovej konferencii povedal, že si najviac želá, aby budúci rok už so svojou rodinou oslavoval v mieri.

Starosta Kyjiva dal spoločný rozhovor Denníku N, SME a RTVS. Odpovedá v ňom na to:

  • čo je jeho najťažšia chvíľa od začiatku vojny;
  • či sú ukrajinskí politici aj napriek mediálnym sporom jednotní;
  • či sa obáva, že ruská armáda by sa znovu mohla vydať na Kyjiv;
  • čo je prioritou pri oprave mesta.

Už prešiel takmer rok a pol od chvíle, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Čo bol pre vás osobne najťažší moment od začiatku invázie?

Smutných príbehov je mnoho. Jeden sa stal ešte vlani v marci, keď sa vojna začala. Bol som na železničnej stanici, tá bola plná ľudí, prebiehala evakuácia. Prišiel som skontrolovať situáciu a išiel som do detského kútika. Uvidel som tam dieťa, ktoré plakalo a pýtalo sa na otca a mamu. Snažil som sa ho upokojiť a povedal som mu, nech sa nebojí, že jeho rodičia čoskoro prídu. Potom však za mnou prišla jedna žena a povedala mi, jeho rodičia už neprídu. Zomreli a ono zostalo celkom samo. Dieťa o tom nevedelo, báli sa mu to povedať.

Mám tisíce ďalších emotívnych príbehov, pretože to, čo sa deje na Ukrajine, je obrovská tragédia, ktorá sa týka miliónov ľudí. Preto mám obrovskú motiváciu robiť všetko pre to, aby sa vojna skončila.

Ako sa vyrovnávate so zodpovednosťou, ktorú máte ako starosta Kyjiva?

Sme zodpovední za služby v našom meste v situácii, keď Rusko pácha genocídu. Nazývam to genocídou, pretože Rusko bez akéhokoľvek rešpektu počas minulej zimy ničilo našu kritickú infraštruktúru. Vedia, že v Kyjive žijú tri milióny ľudí, no chceli, aby sme v zime pomrzli. Chceli nás nechať žiť bez kúrenia, pokúsili sa zničiť naše elektrárne či vodovody.

Nevedú vojnu proti našej armáde, vedú ju proti národu. Vladimir Putin chce Ukrajinu bez Ukrajincov. Neodídeme a nenecháme mu krajinu, je to náš domov, sú to naše mestá, náš štát. Preto nemáme žiadnu inú možnosť, len bojovať. Bez boja nemôžeme vyhrať.

Foto N – Vladimír Šimíček

Krátko po začiatku vojny sa celý svet pozeral na hrozivé zábery dlhého vojenského konvoja, ktorý smeroval na Kyjiv, čítali sme správy o tom, ako sa pripravujete na boje v meste a na obliehanie. Ruská armáda napokon neuspela a do mesta neprišla. Myslíte si, že sa niečo také ešte môže zopakovať alebo už Kyjiv pre Putina nie je cieľom?

Kyjiv je hlavné mesto Ukrajiny a je jej srdcom. Má symbolický status. Bol, je a bude cieľom pre ruskú armádu. Preto na mesto útočia raketami. Snažia sa demoralizovať ľudí, chcú, aby upadli do depresie. Nie je žiadne iné vysvetlenie, prečo to robia a ničia budovy, zabíjajú civilistov. Ide im o to, aby v meste zavládla zlá nálada.

Ak však Rusi znovu prídu do Kyjiva, máme pre nich prichystané mnohé prekvapenia. Sľubujem im, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie