Denník N

V sídle spolku Slovákov v Krakove bola protiukrajinská prednáška antisemitu, vedenie vraj o tom nevedelo

Protest pred spolkom. Foto - Natália Slávik
Protest pred spolkom. Foto – Natália Slávik

Prednášku kritizovali Slováci žijúci v Poľsku aj bývalá veľvyslankyňa v Poľsku Magda Vášáryová. Vedenie spolku tvrdí, že v tom čase boli na Slovensku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mladých Slovákov žijúcich v Krakove šokoval fakt, že v sídle Spolku Slovákov v Poľsku sa v nedeľu 9. júla konala prednáška proruských konšpirátorov, ktorí sú proti podpore Ukrajiny a v minulosti sa preslávili antisemitskými vyjadreniami. Pred sídlom spolku zorganizovali protest a žiadali reakciu slovenského veľvyslanectva a konzulátu. K apelu sa pridala bývalá veľvyslankyňa Magda Vášáryová.

Krakov a Varšava sú domovom malej, no stále rastúcej skupiny Slovákov, ktorí sem nedávno prišli študovať alebo pracovať najmä do medzinárodných korporácií a IT sektora. Súčasná generácia Slovákov v Poľsku je rozhodne proukrajinská a proeurópska a čoraz viac sa jej nepáči činnosť a politické názory Spolku Slovákov v Poľsku, ktorý podľa niektorých z nich už nemá morálne právo reprezentovať celú komunitu.

Generálny tajomník Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomír Molitoris tieto obvinenia dôrazne odmieta a hovorí, že nemá nič spoločné s proruskými aktivistami, ktorí v sídle spolku zorganizovali 9. júla protiukrajinskú prednášku. Tvrdí, že v ten deň bol on aj ďalší aktivisti spolku mimo Krakova a o ničom vraj nevedel.

Spolok Slovákov v Poľsku vlastní atraktívny nájomný dom v centre Krakova na Ulici sv. Filipa 7 a zarába na komerčných aktivitách, ktoré nie vždy súvisia s činnosťou organizácie. Ako sa nám podarilo zistiť, v tomto prípade bola organizátorom prednášky otvorene protiukrajinská organizácia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie