Denník N

Češky doviedla k dvom medailám. Trénerky berú v hokeji vážne, len ak sú pri mužoch, hovorí Carla MacLeodová

Foto – Instagram/@canamimmigration, IIHF; grafika N – P. K.
Foto – Instagram/@canamimmigration, IIHF; grafika N – P. K.

10. diel seriálu Ženy v športe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Určite ste už počuli stereotypy o tom, že šport sa nedá zlúčiť s materstvom, že pri športovkyniach často skĺzneme k hodnoteniu ich výzoru, alebo o tom, ako sa pri manažérkach a novinárkach v športe neustále zdôrazňuje, že sú to ženy. Presne to sú veci, o ktorých sa rozprávať nechceme, a preto vznikol seriál Ženy v športe.

 

Každý piatok na webe Denníka N vychádza jeden diel seriálu a vybrané časti nájdete aj v podcastových aplikáciách a na YouTube.

Viete, koľko žien trénuje tímy na ženských majstrovstvách sveta v hokeji? Napriek tomu, že ide o súťaž ženských kolektívov, hlavnou trénerkou bola tento rok iba jediná žena – Kanaďanka Carla MacLeodová, ktorá vedie Česko.

Češky s ňou získali bronz na posledných dvoch šampionátoch, pritom nikdy predtým medailu nemali. Ona sama je dvojnásobnou olympijskou víťazkou ešte z hráčskej kariéry – zlato získala v Turíne 2006 aj vo Vancouveri 2010. Okrem toho má tri strieborné a jednu zlatú medailu z majstrovstiev sveta.

Vo Vancouveri 2010 bola pri tom, ako slovenské hokejistky pri svojej jedinej účasti na majstrovstvách sveta prehrali s Kanadou 0:18. Dala vtedy dva góly a na dva prihrala.

Je príbuznou Mauricea Rocket Richarda, po ktorom je pomenovaná trofej pre najlepšieho strelca NHL. Hoci dnes to nájdete ako jeden zo základných údajov o nej na webovej stránke Wikipedia, hovorí, že ide o takú vzdialenú rodinu, že ona sama sa o tomto prepojení dozvedela až v dospelosti.

V rozhovore hovorí, že si všimla aj talent Nely Lopušanovej. „Myslím si, že práve to, ako veľmi miluje túto hru, ju dostalo tam, kde teraz je,“ vraví.

Momentálne ste jedinou ženou trénerkou na majstrovstvách sveta. Prečo skoro všetky tímy majú za trénera muža? Je nedostatok žien, ktoré by boli trénerkami?

Už od roku 1990 boli na majstrovstvách sveta viaceré ženy ako trénerky. Som vďačná, že vyšliapali cestu mne a aj iným. Potrebujeme viac krajín, ktoré investujú do ženského trénerstva; som presvedčená, že na tejto najvyššej úrovni by každá krajina mohla mať ženskú trénerku.

V našom športe je však pre ženu ťažké, aby dostala príležitosť. My ako ženy potrebujeme dosiahnuť veľké úspechy, aby sme si potom svoje posty vôbec udržali. Som presvedčená, že žien-tréneriek je dosť, ale musíme dostať šance.

Jessica Campbellová bola asistentkou trénera mužského tímu Nemecka na majstrovstvách sveta 2022. Bola to podľa vás výnimka alebo otvorila dvere aj iným ženám? 

Je veľmi dôležité, aby sa ženy zapájali aj do mužskej hry. Muži majú príležitosti v mužskom aj ženskom hokeji, aj ženy by mali mať rovnaké príležitosti. Je tu iba jedna vec, ktorá sa mi nepáči,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Rozhovory

Ženy v športe

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie