Denník N

Ódor: Za odchodom ministra vnútra je aj získavanie informácií z vyšetrovania. Šimko: Nezasahoval som, zahrali gambit

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o 15.30 h o vysvetlenia bývalého ministra Ivana Šimka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister vnútra Ivan Šimko dnes skončil na poste ministra vnútra, vo funkcii bol len 65 dní.

Dôvodom je vzbura vedenia polície, ktorému sa nepáčia jeho snahy zasahovať do jej činnosti. Keďže vláda Ľudovíta Ódora nedostala dôveru parlamentu, prezidentka Zuzana Čaputová odobrala Šimkovi poverenie viesť rezort a poverila jeho riadením premiéra Ódora.

Ide o prvú zmenu vo vláde odborníkov, ktorú Zuzana Čaputová vymenoval 15. mája po vláde Eduarda Hegera.

Ódor: Problémy s vedením polície aj s inšpekciou, iný názor na informácie z polície

Šimkov odchod oznámil premiér Ľudovít Ódor.

„Kameňom úrazu je, že dôvera medzi pánom Šimkom a širokým vedením polície sa počas uplynulých týždňov naštrbila natoľko, že sa ich ani napriek úsiliu pani prezidentky a mňa nepodarilo obnoviť,“ povedal premiér Ľudovít Ódor. Potvrdil, že nešlo len o Šimkov status o politickej kontrole polície, problém bol podľa neho oveľa hlbší a týkal sa aj „personálnych otázok“.

Na otázku, či chcel minister Šimko nazerať do spisov alebo do nich zasahovať, premiér Ódor povedal, že nechce hovoriť o konkrétnostiach: „Za tým príbehom sú aj otázky, ako nazerať na politickú kontrolu nad Policajným zborom vrátane získavania informácií o tom, čo sa deje pri niektorých prípadoch. Viem určite jasne povedať, že ja som za tie mesiace nezaznamenal, že by pán minister chcel ovplyvniť vyšetrovanie v niečí prospech. Bolo to skôr o tom, ako vnímal, ako má minister pristupovať k polícii a získavať informácie z toho zdroja.“

Premiér Ódor odpovedal na otázku, či k odchodu ministra Šimka viedlo ultimátum vedenia polície,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Šimko

Ľudovít Ódor

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie