Denník N

Slafkovský si modernými metódami zvýšil kapacitu pľúc o 20 percent. Prekvapil ma pokorou, hovorí kondičný tréner

Foto – Michal Břetenář; koláž - N
Foto – Michal Břetenář; koláž – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Máloktorý hokejový klub má také šťastie na divácky záujem ako Montreal Canadiens. New Jersey patrí k najlepším tímom v lige, no dianiu okolo klubu sa venuje len pár novinárov.

Zato hokejisti Montrealu sú v meste veľkou témou neustále. Dokonca aj počas leta, keď sa nehrá.

Pekne to vystihuje najnovší príklad s Jurajom Slafkovským.

Keď si v Kanade všimli Slafkovského tréningové metódy so špeciálnymi okuliarmi a kyslíkovou maskou, dialo sa nasledovné:

  • vznikol k tomu text, ktorý sa tieto metódy snaží vysvetliť;
  • vznikol hodinový podcast, ktorý rozoberal nielen metódy, ale aj v Montreale celoročne diskutované témy, ako napríklad, či mal Slafkovský začať v NHL alebo na farme;
  • lekár, ktorý je fanúšikom Montrealu, vo voľnom čase vypracoval twitterové vlákno, v ktorom cituje sedem kníh;
  • vznikli desiatky článkov, ktoré citujú text, podcast alebo lekára.

Väčšina príspevkov priniesla aj istú mieru zveličenia. Nicolas Cloutier z TVA Sports v texte tvrdí, že kondičný tréner Michal Břetenář, u ktorého Slafkovský trénoval s okuliarmi aj kyslíkovou maskou, je „fitnes guru“.

Novinár Tony Marinaro vo svojom podcaste v titulku sľubuje, že Slafkovský je vďaka týmto metódam „už teraz o dvadsať percent lepší“.

A lekár Stephen Morris na Twitteri fanúšikom odkazuje, aby sa netešili, lebo podľa neho vôbec nie je isté, či tie metódy budú fungovať.

Najzaujímavejšou informáciou z Cloutierovho textu však je tvrdenie, že Slafkovský počas leta zvýšil svoju kapacitu pľúc o dvadsať percent, čo je u vrcholového športovca obrovské číslo.

Denník N oslovil českého kondičného trénera Michala Břetenářa, aby priblížil, na čom so Slafkovským pracovali a aký to má efekt. Břetenář spolupracuje so Slovákom Danielom Kičurom, ktorý je Slafkovského hlavným kondičným trénerom.

Břetenářa prekvapilo, ako sa téma v Montreale rozoberá. „Je zábavné sledovať, ako československý tandem Břetenář – Kičura zaujal kanadských lekárov a odborníkov,“ hovorí kondičný tréner.

Dočítate sa:

  • na čo slúžia stroboskopické okuliare a kyslíková maska;
  • čím Slafkovský počas spoločnej prípravy najviac prekvapil Břetenářa;
  • ako reaguje na tvrdenia lekára Stephena Morrisa, že jeho metódy nemusia fungovať.

Nerozumiem, prečo sa rieši jeho hmotnosť

„V prípravnom kempe všetkých ohromil, keď ‚zničil‘ stacionárny bicykel. Počas sezóny som sa však pýtal, či je to rovnaký hráč. Videl som, že občas bol unavenejší než spoluhráči, a preto mal kratšie striedania,“ povedal v podcaste Tony Marinaro.

Špekulovalo sa, či Slafkovskému neuškodilo, že počas minulého leta nabral svalovú hmotu a prišiel do kempu o pár kíl ťažší.

„Veľmi nerozumiem, prečo všetci riešia jeho hmotnosť. Je veľmi ľahké a alibistické povedať: ‚Si ťažký, musíš zhodiť.‘ Ak by si niekto dokázal rozanalyzovať súvislosti, tak by zistil, že pes je zakopaný úplne inde,“ hovorí Břetenář.

Slafkovského problémom bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Juraj Slafkovský

NHL

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie