Denník N

Ivan Šimko musel odísť, lebo zaspal dobu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Odvolaný minister vnútra narazil na najsebavedomejšiu políciu v našich dejinách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ivan Šimko si pomýlil dobu aj zadanie, ktoré na ministerstve vnútra úradníckej vlády mal. Preto musel odísť.

Do vlády sa dostal, lebo mal skúsenosti s vedením ministerstva a vôbec s fungovaním vlády. Iste aj preto, že si počas rokov v politike vyslovene nepokazil meno. A ešte k tomu je to celoživotný kresťanský demokrat, čo sa vo vláde, ktorú skladala prezidentka Zuzana Čaputová, hodilo, lebo chcela odbiť výhrady, že ide o progresívny projekt.

Veľmi rýchlo sa ukázalo, že to, čo malo byť Šimkovou výhodou, bolo aj prekliatím. Pred 25 rokmi, keď sa do vlády dostal prvý raz, bolo možné, že minister vstupuje do vyšetrovaní. Rovnako bolo možné, že minister dokáže ochrániť svojich straníckych priateľov alebo jednoducho svojich ľudí.

Po skúsenostiach s vládami Roberta Fica – a najmä po odhaleniach z Threemy a vyšetrovaní zločineckých skupín na úrade vlády a v polícii – je to nepriechodné.

Posledné tri roky dostali policajti a prokurátori naozajstnú slobodu vyšetrovať každého, kto je podozrivý zo spáchania zločinu. Aj politikov, aj kolegov v polícii, na prokuratúre či na súdoch.

Takú sebavedomú políciu, akú vidíme dnes, sme ešte nezažili. Doteraz to boli skôr poslušní a nie vždy najšikovnejší podriadení politikov. Veď si spomeňte, ako vyzerali vyšetrovania za čias Mečiara, Fica, ale aj Dzurindu. Väčšina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Šimko

Ľudovít Ódor

Komentáre

Teraz najčítanejšie