Denník N

V neopréne plával do Ruska, teraz opisuje miestne väzenie: Na stenách krv, šváby a všade pavučina

Ján Mazák na konzervatóriu vyštudoval hru na violončele, klavíri a dirigovanie. Píše opery, symfónie, ale aj komorné diela. Ako podnikateľ skrachoval, na krku má exekúcie. Otvoril si malú pekáreň a skúšal vydávať knihy. Naposledy pôsobil ako učiteľ hry na klavíri na základnej umeleckej škole v Košiciach. Foto N - Dušan Karolyi
Ján Mazák na konzervatóriu vyštudoval hru na violončele, klavíri a dirigovanie. Píše opery, symfónie, ale aj komorné diela. Ako podnikateľ skrachoval, na krku má exekúcie. Otvoril si malú pekáreň a skúšal vydávať knihy. Naposledy pôsobil ako učiteľ hry na klavíri na základnej umeleckej škole v Košiciach. Foto N – Dušan Karolyi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ján Mazák, ktorý v máji cez rieku Narva preplával z Estónska do Ruska, sa cez víkend presunul z Pobaltia na Slovensko. 46-ročného muža z Košíc zadržala za nelegálne prekročenie hraníc ruská polícia. Po tom, čo ho potrestali 200-eurovou pokutou a vyhostili z krajiny, pre Denník N opísal, ako zmenil názor na Rusko a prestal obdivovať Vladimira Putina.

Dnes tvrdí, že vytriezvel a už si neváži Rusko ani prezidenta Putina, ktorému ešte pred odchodom do jeho krajiny zložil oslavnú skladbu s názvom Vodcovi veľkého ruského ľudu. Rusko bolo mojou srdcovou krajinou, ja som si ho zidealizoval a zromantizoval cez umeleckú oblasť, vysvetľoval Mazák začiatkom júla počas dočasného pobytu v jednej z pobaltských krajín.

Na diaľku nechcel konkretizovať niektoré detaily svojho pobytu vo väzení. Po návrate na Slovensku už bližšie hovorí o tom, ako vyzerala jeho dvojmesačná väzba v Petrohrade a Kingiseppe. Vo väzení si písal denník, teraz opisuje zlé podmienky v celách a prirovnáva ich ku gulagu.

Výsluch prirovnáva k filmu o KGB

Mazák dnes vysvetľuje, že v Rusku ho nezadržali priamo pri rieke. Tri hodiny kráčal po lesnej ceste smerom do Ivangorodu, kde sídli pohraničná polícia. Neplánoval sa hneď prihlásiť na polícii a uskutočniť svoj plán, teda požiadať o azyl. „Najprv som sa chcel niekde ubytovať, aby som sa mohol osušiť, ohriať a očistiť, bol som zablatený a podchladený, celý som sa klepal,“ opisuje.

To však nestihol. Keď prešiel približne sedem kilometrov, oproti nemu sa objavilo policajné auto. Povedal im, prečo sa vybral do Ruska, a pochválil sa, že zložil slávnostnú hymnu Vivat Russia. Aby mu uverili, ukázal im, kde na internete si ju môžu vypočuť. „Púšťali si ju na policajnej stanici viackrát, tak som si myslel, že som si ich získal. A že sa môj pobyt v Rusku začína dobre. No to bol iba prvý dojem,“ tvrdí Mazák, ktorý istý čas pôsobil ako dirigent a zbormajster v košickom štátnom divadle.

Zároveň uvádza, že jeho nasledujúci výsluch vyzeral ako z filmu o KGB. Jeden policajt sa ho niečo opýtal, druhý hneď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie