Denník N

Ako je možné, že generálna prokuratúra a súd videli prípad Kaľavský každý inak a čo to hovorí o vojne v polícii

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nechce komentovať konanie svojich podriadených, pretože ide o "živú vec". Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny prokurátor Maroš Žilinka nechce komentovať konanie svojich podriadených, pretože ide o „živú vec“. Foto N – Tomáš Benedikovič

Príbeh Jána Kaľavského ukazuje, ako sa z neho stal dôležitý hráč vo vojne v polícii. Po tom, ako ho očistila generálna prokuratúra, pripravil pascu na kolegov čurillovcov. Pred svojím ďalším obvinením utiekol do zahraničia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dôkazy, ktoré sa v prípade expolicajta Jána Kaľavského málili prokurátorke generálnej prokuratúry, boli pre sudcu Špecializovaného trestného súdu Miroslava Mazúcha postačujúce na jeho odsúdenie.

Prokurátorka Martina Cibuľová totiž v máji 2021 zrušila Kaľavského obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. V tom čase bol podozrivý, že vynášal informácie o pripravovaných policajných akciách.

Na generálnej prokuratúre však vtedy označili dôkazy na obvinenie bývalého šéfa operatívy za nedostatočné, a preto jeho obvinenie zrušili.

Z Kaľavského sa stal agent policajnej inšpekcie a kľúčová postava takzvanej vojny v polícii. Jeho úlohou bolo usvedčiť bývalých kolegov na Národnej kriminálnej agentúre z manipulovania s vyšetrovaniami. Aj na základe jeho svedectva neskôr obvinila policajná inšpekcia vyšetrovateľa Jána Čurillu a ďalších jeho kolegov.

V septembri 2021 potom obvinili Kaľavského znovu, a to na základe iniciatívy prokurátora špeciálnej prokuratúry Ladislava Masára, ktorý jeho prípad dotiahol až na súd. Okrem vynášania informácií o policajných akciách pribudla Kaľavskému aj korupcia.

Sudca Mazúch ho v utorok odsúdil na sedem rokov a peňažný trest päťtisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný, pretože Kaľavského obhajkyňa Eva Mišíková sa hneď odvolala. Jej klient pritom počas celého súdneho procesu na súde nebol.

Ešte pred tým, ako ho druhýkrát obvinili, totiž utiekol za hranice. Ozval sa z Bosny a Hercegoviny, kde požiadal o azyl.

Generálna prokuratúra nevysvetľuje

Kaľavského obvinil vyšetrovateľ policajnej inšpekcie 21. mája 2021. Prokurátorka Cibuľová o sťažnosti voči obvineniu rozhodla 4. júna, pričom advokátka Mišíková dopĺňala sťažnosť 31. mája. Išlo teda o expresne rýchle rozhodnutie o sťažnosti.

Prokurátorka v uznesení o zrušení obvinenia napísala, že Kaľavský bol obvinený na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu. Ten podľa nej „nedovoľoval vysloviť záver o spáchaní stíhaných skutkov konkrétnou osobou, teda obvineným“.

Masár po rozhodnutí súdu vysvetlil, že dôkazy (v časti týkajúcej sa vynášania informácií), ktoré viedli sudcu Mazúcha k rozhodnutiu, boli „v zásade tie isté“, ako mala k dispozícii v máji 2021 prokurátorka Cibuľová pri rozhodovaní o Kaľavského sťažnosti proti obvineniu.

Ako je možné, že to, čo nestačilo prokurátorke na obvinenie, stačilo sudcovi na odsúdenie obžalovaného,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie