Denník N

Vedci: Medveďov je rovnako ako pred desiatimi rokmi, viac odstrelov neznamená menej útokov

Medvede v Tichej doline. Foto – Karol Kaliský
Medvede v Tichej doline. Foto – Karol Kaliský

Spoluautor štúdie o populácii medveďov na Slovensku hovorí, že pochybnosti niektorých politikov vyplývajú z neznalosti a absolútneho nepochopenia metodiky zberu vzoriek a ich spracovávania.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do búrlivej predvolebnej debaty o medveďoch na Slovensku vstúpili vedci. Štát zverejnil dlhodobo pripravovanú štúdiu, ktorá odhaduje počet medveďov, ukazuje ich teritóriá a pokúša sa odpovedať aj na to, prečo sa medvede stále viac približujú k ľuďom.

Problémom podľa odborníkov nie je to, že tému zneužívajú politici, ale to, že sa z odbornej roviny presunula do emocionálnej a pracuje viac s inštinktívnym strachom ľudí ako s faktami.

Ešte pred približne piatimi rokmi sa po meste Vysoké Tatry a po Smokovcoch prechádzali medvede a vyžierali smetiaky, podobná situácia bola pred niekoľkými rokmi aj v Demänovskej doline. Na webovej stránke Vysokých Tatier sú ešte aj dnes správy spred štyroch rokov, ktoré hovoria o strachu ľudí ohrozovaných „premnoženými“ medveďmi.

Bez zľahčovania, počet hlásení výskytu medveďa v roku 2019 vzrástol na 700, teda o takmer osemnásobok počtu oproti roku 2010. Zabezpečením odpadu a usmrtením medveďov, ktoré stratili plachosť, profesionáli situáciu zvládli a v súčasnosti sú hlásenia sporadické.

Ako zbierali vzorky a ako sme medvede vystrieľali až na hranu vyhubenia

V diskusii o tom, či sú medvede premnožené, padá mnoho zmätočných a často nepodložených odhadov.

Teraz máme odhad, ktorý vychádza z vedeckého skúmania. Pohľad na populáciu medveďa hnedého poskytla teraz zverejnená vedecká štúdia s názvom „Odhad veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku analýzou DNA“.

Štúdiu spracoval a výsledky publikoval kolektív vedcov z Karlovej univerzity a Českej zemědělskej univerzity v Prahe, z Ostravskej univerzity a zo Štátnej ochrany prírody z Banskej Bystrice.

Vedci odhadujú, že počet medveďov na Slovensku sa pohybuje v intervale od 1012 do 1275 jedincov. Najväčšia populácia, takmer 280 medveďov, žije v oblasti vulkanickej Poľany. Z výsledkov vyplýva, že počet medveďov od poslednej štúdie z roku 2014 významne nestúpol.

Priamym cieľom štúdie pritom nebolo stanovenie trendov zmien veľkosti populácie ani potenciálneho premnoženia – na tento údaj však všetci čakali, keďže aj mnohí politici hovoria, že medvede sú premnožené a je ich na Slovensku aj viac ako tritisíc.

V období rokov 2019 až 2021 vedci získali 2172 vzoriek predovšetkým medvedieho trusu a v menšej miere vzorky srsti, ktoré zbierali zo značkovacích stromov. Tieto vzorky doplnili vzorkami tkanív z uhynutých alebo usmrtených problematických medveďov. Vzorky krvi a bukálne stery z tlamy získali od jedincov odchytených pre telemetriu. Všetky vzorky sú uchované v mraziacich boxoch.

Mapa: Kde zbierali vzorky

Zdroj – štúdia Odhad veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku analýzou DNA

Čo nám hovoria výsledky štúdie, vysvetľuje Marián Hletko, spoluautor štúdie, bývalý koordinátor zásahových tímov a momentálne pracovník ministerstva životného prostredia.

„Populácia medveďa nám od posledného sčítania, ktoré prebiehalo v rokoch 2013 a 2014, významne nenarástla. Dozvedeli sme sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Medvede

Slovensko

Teraz najčítanejšie