Denník N

Fontána pre slobodu. Nahá pravda o verejnom priestore

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je spisovateľka

Na svojich sociálnych sieťach sa snažím sprostredkovávať zábery z môjho každodenného „slovenského života”, najmä kvôli svojim poľským čitateľom, ktorých môj slovenský „alternatívny život” celkom zaujíma. Väčšinou k svojim fotografiám pridávam hashtag „slovenské dolče vita”.

V porovnaní s Poliakmi si Slováci vedia život vychutnávať, nie nadarmo sa hovorí: „Užívať si.” Jedno slovo, ktoré obsahuje v sebe celú tu sladkosť lesných jahôd, rozkoš ríbezľového vína (a aj toho, čo sa odohráva po jeho konzumácii) a predovšetkým prístup k telu. V poľštine neexistuje adekvátne slovo, namiesto „užívať si” povieme niečo ako „czerpać radość z życia” alebo „żyć pełną parą”. No para z nás stihne vyprchať ešte pred dokončením tej nesmierne dlhej vety.

Slovenské dolče vita pociťujem najčastejšie, keď navštevujem račianske vinice, ale aj keď si robím svoj súkromný ranking slovenských kúpalísk. Nahoty je tam ako čerešní na strome. Hashtag „dolče vita” pridávam na otvorenie sezóny v Rusovciach, keď sa z vody vynárajú prví naháči, väčšinou dôchodcovia. Tí istí, ktorí v Senci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie