Denník N

Český fyzioterapeut: Hemsworth mal bolesti, nemohol sa prehnúť. Pomohol som mu, ale nerobte to čo on

Český fyzioterapeut Michal Novotný. Foto - archív M. N.
Český fyzioterapeut Michal Novotný. Foto – archív M. N.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Okrem elitných športovcov, napríklad Rafaela Nadala, Rogera Federera či futbalistov Realu Madrid a AC Miláno, sa český fyzioterapeut Michal Novotný už roky venuje aj hollywoodskym hviezdam. Naposledy to boli Chris Hemsworth a Keanu Reeves, ktorí hrali v úspešných akčných filmoch Extraction 2John Wick 4.

Novotný vysvetľuje, v čom ho hviezdy ako Hemsworth, Reeves, ale aj Orlando Bloom či Liev Schreiber prekvapili, komu s čím pomáhal a prečo je Reeves súci na 24-hodinovú starostlivosť fyzioterapeuta. Okrem toho Novotný ponúka rady v oblasti posilňovania, vysvetľuje účinnosť cvičenia v bazéne a aj to, ako fungujú svalové reťazce.

„Keď sme spolu išli vo výťahu, v ktorom bolo zrkadlo, pozrel sa doň a povedal mi: ‚Pozri sa na to. Sme rovnako vysokí.‘ Ja som mu odvetil, že to je síce pravda, ale ja mám o pätnásť kilogramov menej. A on na to: ‚Koľko vážiš?‘ Dospeli sme k tomu, že som to odhadol úplne presne,“ hovorí o Hemsworthovi Novotný, ktorému onedlho vyjde kniha Šport je bolesť od vydavateľstva Jan Melvil.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako sa dostal k spolupráci s Hemsworthom;
  • s akými vážnymi zdravotnými problémami sa naňho Hemsworth obrátil;
  • ako docielili, aby mal Hemsworth do filmu Extraction menšie a zreteľnejšie svaly;
  • čo je pri cvičení a tréningu podľa Novotného úplne kľúčové;
  • v čom spočíva efektivita regenerácie a cvičenia v bazéne;
  • ktoré svaly sú protigravitačné a ako s nimi najlepšie pracovať;
  • ktoré športy či cviky sú najlepšie kardio a prečo beh nemusí byť vždy ideálny.

Ako ste sa dostali k spolupráci s Chrisom Hemsworthom?

Už roky pracujem s mnohými hercami. V ostatnom období to boli aj Orlando Bloom, po ňom Liev Schreiber, Hemsworth a o poslednom z posledného obdobia dnes ešte budeme hovoriť.

V čom spočívala vaša spolupráca?

Tá sa začala ešte pred natáčaním jeho najnovšieho filmu na Netflixe Extraction 2 na základe jeho veľkých bolestí v oblasti bedrovej chrbtice. Nemohol sa ani poriadne prehnúť, nieto ešte predvádzať špičkové výkony v akčnom filme. Zavolali ma, aby som mu s touto bolesťou pomohol. To sa mi podarilo pomerne rýchlo. Poprosil ma, aby som prišiel aj na druhý deň; prišiel s tým, že ho bolí aj krčná chrbtica. A potom som už neliečil len jeho, ale aj ostatných hercov a jeho kaskadérov. Takže som skončil s liečením piatich hercov vrátane Hemsworthovho brata a jeho dvojníka.

V čom spočívali jeho problémy s chrbtom?

Nemôžem to špecifikovať do detailu, pretože udržujem lekárske tajomstvo. Je to však klasický prípad bolesti bedrovej chrbtice, s ktorou bojujú športovci.

Ako ste to riešili?

Tak ako všetko, aj toto manuálnou terapiou a cvikmi. Keď to zjednoduším, pozriem sa na pacientovo držanie tela, urobím testy všetkých svalov, z ktorých zistím, ktoré sú oslabené, normálne a extrasilné; a hľadám kĺby, ktoré majú veľkú a ktoré normálnu pohyblivosť a ktoré sú zablokované.

Pri svaloch som hľadal oslabenie či skrátenie a pri kĺboch bloky a veľké medzery. A následne sa snažím telo vrátiť do harmónie pomocou mobilizačných a manuálnych svalových techník. Keď vidím, že mal nejaký nervový problém, hľadám, kde ústi, kde ten nerv môže byť stlačený, a zmenou tenzie svalov a kĺbov uvoľňujem dráhu nervu.

Čiže najprv ste ho zbavili bolesti a následne ste sa mu začali starať o fyzickú prípravu. V jednom z rozhovorov som sa dočítal, že pre tento film potreboval mať menšie a zreteľnejšie svalstvo. Prečo?

Keď sme spolu išli vo výťahu, v ktorom bolo zrkadlo, pozrel sa doň a povedal mi: „Pozri sa na to. Sme rovnako vysokí.“ Ja som mu odvetil, že to je síce pravda, ale ja mám o pätnásť kilogramov menej. A on na to: „Koľko vážiš?“ Dospeli sme k tomu, že som to odhadol úplne presne. Keď hral Thora vo filme od Marvel, mal svaly až prehnané, na úrovni kulturistu. Následne hral vo filme Rush, kde sa musel vtesnať do monopostu formuly 1. Veľmi rýchlo musel zhodiť 20 kilogramov. Podarilo sa mu to vďaka rýchlemu metabolizmu. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý je schopný takýchto rýchlych zmien. Napriek tomu, že som rovnako vysoký, aj keby som mal prípravu ako on, nikdy by som také čosi nezvládol.

Prečo?

To je dobrá otázka a je to jedna z kľúčových myšlienok aj pre vašich čitateľov. Nikdy nekopírujte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie