Denník N

Začnime od detí

Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič

Knihami a voľbami proti fašizmu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je spisovateľ

V Bavorsku sa koncom júla konal festival White Ravens, Biele vrany, ktoré sa tam však neudeľujú za občiansku statočnosť a odvahu ako u nás, ale tvorcom za najkrajšie detské knihy z celého sveta. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo na hrade s názvom Blutenburg, čo asi nepotrebuje preklad. Tam sídli Medzinárodná knižnica literatúry pre deti a mládež, ktorá organizuje aj množstvo podujatí.

Na otvorenie prišlo veľa detí a rodičov, hoci je to celkom na okraji Mníchova. Čítalo sa, debatovalo, podpisovalo, kreslilo, vystrihovalo a hralo. Najviac ma prekvapilo a potešilo, aké dobré meno má vo svete slovenská ilustrácia, tlač a naša pôvodná detská literatúra. Stretol som hostí najmenej z desiatich krajín od Japonska cez Peru po Nórsko, a hoci do istej miery patria do rovnakej bubliny, ako sa dnes hovorí, aj tak by som nečakal, že všetci budú vedieť, čo je časopis Slniečko a že patrí k najstarším na svete, čo je Bibiana, bratislavský Medzinárodný dom umenia pre deti aj čo je BIB, Bienále ilustrácií Bratislava. O jablku, cene z BIB-u, sa vyjadrovali ako o jednom z najvýznamnejších ocenení, aké sa dá v branži získať, a mnohí snívali, že ho raz za svoju prácu dostanú.

Keďže milujem knižnice, poprosil som organizátorov, aby ma zobrali aj do podzemného archívu, kam sa bežne vojsť nesmie, lebo slúži len odborníkom na výskumné účely. Priamo pod nádvorím zámku sa v modernom sklade nachádza pol milióna kníh pre deti a mládež, jedna z najväčších zbierok tohto druhu na svete vrátane mnohých slovenských a českých titulov, uskladnených v špeciálnych podmienkach.

Knižnicu založila nemecká židovská novinárka a prekladateľka Jella Lepman, ktorú nacisti vyhnali z vlasti, no hneď po vojne sa vrátila. Prišla na žiadosť víťazov a osloboditeľov ako poradkyňa pre kultúrne a výchovné otázky, pretože vedela, „že deti nenesú vinu za to, čo napáchali dospelí“. Napadlo jej, že jedinou cestou, ako Nemecko po hrôzovláde zmeniť, je venovať sa najmenším a ich vzdelaniu, a tak vsadila na knihy.

„Začnime od detí, aby sme pomaly napravili tento úplne zmätený svet. Deti ukážu dospelým cestu.“ Chcela pomôcť, aby z nich nevyrástli ďalší fašisti a nacisti.

Lepmanová od nuly vybudovala fond, z ktorého sa za desaťročia rozvinula výnimočná inštitúcia, ktorá priviedla viaceré mladé generácie k čítaniu s porozumením. Tam som sa dozvedel, že White Ravens je už najväčší literárny festival tohto druhu v Nemecku, ak nie v celej Európe, a do spolupráce s ním sa zapojilo až 56 škôl. Dnes by sme Jelly Lepmanové potrebovali znova. Ešte nikdy v povojnovom európskom vývoji neboli autoritárske režimy také populárne ako teraz. Nielen u nás vyzerajú volebné prieskumy hrozivo, ale veľmi podobné je to aj v Rakúsku či Nemecku, kde sa extrémistická AfD vyšplhala na rekordných dvadsať percent v celoštátnom priemere. Pomôžme každý, ako vieme, aby v Európe nerástli ďalší fašisti a nacisti. Knihami alebo jednoducho tým, že ich za nijakých okolností nebudeme voliť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Knihy

Komentáre

Teraz najčítanejšie