Denník N

Trump ju urazil, Biden vyznamenal. Futbalistka Rapinoeová vyčítala Ronaldovi a Messimu, že ju nepodporili

Megan Rapinoeová sa na MS lúči s reprezentačnou kariérou. Američanky prehrali so Švédkami 0:1 po penaltovom rozstrele.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O čo silnejší bude hlas boja za platovú rovnosť žien voči mužom, ak sa zaň postavia aj muži? O čo silnejšie bude vyznievať boj proti rasizmu, ak ho podporia aj tí, ktorí mu sami nečelia? Toto sú dve základné myšlienky, ktorými sa riadi Megan Rapinoeová.

Americká futbalistka získala zlato na olympiáde v Londýne 2012 a v rokoch 2015 a 2019 sa stala majsterkou sveta, z roku 2011 má striebro. V roku 2019 získala Zlatú loptu pre najlepšiu futbalistku sveta.

V minulosti bola aj kapitánkou americkej reprezentácie. Na prebiehajúcich MS hrala za reprezentáciu USA naposledy, vo veku 38 rokov sa lúči s reprezentačnou kariérou.

Jej príbeh však zďaleka nie je len o futbalových úspechoch, oveľa viac je o podpore rovnakých práv pre všetkých ľudí.

Rapinoeová dlho bojovala za rovnaké odmeny pre ženských a mužských futbalových reprezentantov a reprezentantiek v USA. Má to však jedno ale, za platy žien bojovala ako žena. Muži sa do témy príliš nezapájali.

„Chcem zakričať: ‚Cristiano (Ronaldo), Lionel (Messi), Zlatan (Ibrahimović), pomôžte mi!‘povedala, čím verejne vyzývala najznámejších mužských kolegov, aby sa k nej pridali. Neúspešne, nikdy jej podporu nevyjadrili.

Zlatan Ibrahimović dokonca ešte niekoľko rokov pred touto výzvou povedal, že je správne, že mužský futbal má viac pozornosti. „So všetkým rešpektom k dámam, darí sa im síce fantasticky, ale aj tak nemôžete porovnávať mužský a ženský futbal. To nie je ani vtipné. Pri všetkej úcte, mali by byť platené podľa toho, koľko peňazí dokáže ich šport vygenerovať,“ povedal.

Rapinoeová kritizovala futbalistov aj za to, že nikdy neboli aktivistami ani v iných spoločenských témach. „Boja sa, že o všetko prídu? Podľa mňa si to myslia, ale nemajú pravdu. Kto by už len zmazal z futbalových dejín Messiho alebo Ronalda za to, že sa postavili proti rasizmu?“ pýtala sa Rapinoeová.

So svojimi spoluhráčkami z reprezentácie tiež odmietla pozvanie vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu po tom, čo sa stali v roku 2019 majsterkami sveta.

V texte sa dočítate:

  • aký mala spor s Donaldom Trumpom;
  • čo povedala o svojom otcovi – voličovi Donalda Trumpa;
  • za čo dostala od Joea Bidena najvyššie civilné vyznamenanie;
  • o tom, ako sa rozšírilo gesto kľaknutia počas hymny;
  • ako sa jej podarilo vybojovať rovnaké platy pre ženy.

Najskôr vyhraj, potom hovor, odkázal Trump

Rapinoeová je bojom proti rasizmu dobre známa, v roku 2016 si prvýkrát kľakla počas americkej hymny pred zápasom. Práve toto gesto sa stalo v športovom svete symbolom boja proti rasizmu. Bola jednou z prvých osôb bielej farby pleti, ktorá toto gesto urobila.

Hovorí, že chce bojovať proti diskriminácii, lebo ona sama ju zažila pre svoju homosexualitu. Futbalistka podporuje aj viaceré organizácie, ktoré bojujú za práva kvír ľudí.

„Som homosexuálne orientovaná Američanka. Viem, aké je to, keď sa pozeráte na vlajku svojej krajiny a viete, že nechráni všetky vaše práva. Bolo to drobné gesto, ktoré som urobila, a plánujem ho robiť aj naďalej a verím, že pomôžem rozprúdiť okolo neho nejakú zmysluplnú konverzáciu. Je veľmi dôležité, aby sa aj ľudia bielej pleti postavili za práva ľudí tmavej pleti. Nemusíme byť hlavným hlasom, ale má to veľkú silu, ak sa pridáme,“ povedala.

„USA je krajinou neobmedzených možností. Ale musí ňou byť pre každého. Veľa ľudí tu prišlo o svoje sny,“ dodala pre magazín Time.

Dodala, že si je vedomá toho, že ako osoba bielej pleti patrí k tým „najprivilegovanejším ľuďom“, preto chce pomáhať ľuďom tmavej pleti.

Práve pre jej spoločenskú angažovanosť sa dostala do konfliktu s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. „Nepôjdem do posr*ného Bieleho domu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

LGBTI+

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie