Denník N

Prečo je kazetová munícia nebezpečná a prečo ju Kyjiv tak potrebuje

Vojaci zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky strieľajú z raketometu na ukrajinské pozície v Donbase. Foto - TASR/AP
Vojaci zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky strieľajú z raketometu na ukrajinské pozície v Donbase. Foto – TASR/AP

Washington poslal na Ukrajinu kazetovú muníciu, ktorá je vo väčšine krajín zakázaná.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je novinár a prekladateľ

Spojené štáty dodali Ukrajine kazetovú muníciu. Biely dom uznáva, že predstavuje riziko pre civilistov. Jake Sullivan, poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť, uviedol, že rozhodnutie o presune kazetovej munície na Ukrajinu nebolo jednoduché, ale v konečnom dôsledku ho považuje za správne – bolo to jednomyseľné odporúčanie všetkých prezidentových poradcov. Podľa Sullivana bolo toto rozhodnutie diktované neschopnosťou plne uspokojiť potreby Ukrajiny pri dodávkach delostreleckých granátov.

„Uvedomujeme si, že kazetová munícia predstavuje riziko ublíženia civilistom nevybuchnutou muníciou – preto sme rozhodnutie odkladali tak dlho, ako sme len mohli,“ povedal Sullivan. „Existuje však aj obrovské riziko ublíženia civilistov, ak ruské jednotky a tanky prerazia ukrajinské pozície, obsadia ďalšie ukrajinské územie a podrobia si viac ukrajinských občanov, a to všetko preto, že Ukrajina nemá dostatok delostrelectva. To je pre nás neprípustné.“

Kazetová munícia vybuchuje vo vzduchu a rozptyľuje veľké množstvo malých výbušných náloží. Určité percento z nich nevybuchne okamžite a zostáva na zemi (sú nebezpečné pre ľudí) aj po rokoch, keď sa boje už môžu skončiť.

Sullivan a ďalší americkí predstavitelia uviedli, že USA poskytnú Ukrajine projektily, v ktorých nevybuchne len 2,5 percenta submunície, v porovnaní s 30 – 40 percentami ruských zbraní.

Dohovor o zákaze výroby, používania a skladovania kazetovej munície schválilo v roku 2008 123 krajín a medzi ne patrí väčšina členov NATO vrátane Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska. USA, Rusko a Ukrajina sa k dohode nepripojili. USA medzitým prijali zákon zakazujúci výrobu, používanie alebo transfer kazetovej munície s viac ako jednopercentnou chybovosťou. Bidenom podpísaný dekrét bude túto legislatívu obchádzať.

Denník Washington Post uvádza, že dokumenty, ktoré Pentagón zverejnil pred 20 rokmi, ukazujú, že miera zlyhania kazetovej munície je približne šesť percent. Najmenej štyri zo 72 submunícií v jednom projektile dopadnú nevybuchnuté na plochu 22 500 metrov štvorcových, čo je približne veľkosť 4,5 futbalového ihriska.

Podľa brigádneho generála Pata Rydera, hovorcu americkej armády, munícia môže mať podobu protipancierových náloží alebo fragmentačnej submunície určenej na ničenie nepriateľského personálu a bola by užitočná „v akejkoľvek útočnej operácii“.

Médiá informovali, že Kyjiv už dostal kazetovú muníciu z Turecka. Foreign Policy v januári 2023 napísal, že ide o kazetovú protitankovú muníciu vyrobenú počas studenej vojny.

Odborníci označujú kazetovú muníciu za účinnú, ale veľmi nebezpečnú zbraň, ktorej vedľajšie škody sú dobre známe.

Zatiaľ čo výrobcovia často uvádzajú mieru zlyhania 2 – 5 percent, odborníci na odmínovanie uvádzajú, že môže ísť o 10 až 30 percent. Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) napríklad odhaduje, že len v Laose spôsobila takáto nevybuchnutá munícia smrť viac ako 10-tisíc civilistov.

Zásady používania

„Nové kazetové strely by mali pomôcť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie