Denník N

High 5ive: Tisíc a jeden dôvod, prečo navštíviť kaštieľ v Strážkach

Kaštieľ Strážky. Foto - SNG
Kaštieľ Strážky. Foto – SNG

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Leto je časom putovania krajinou. Ak tabuľa oznámi obec Strážky, zastavte. A vstúpte do kaštieľa. Nielen preto, že tu nájdete expozíciu skvelého maliara Ladislava Mednyánszkeho, ktorý tu pôsobil. Nielen preto, že vás pohltí príbeh poslednej barónky Margity Czóbelovej, ktorej život bol s kaštieľom spojený.

Nielen preto, že následne vykročíte do rozľahlého parku, v ktorom budete sedieť pod stromami spolu so sochami. Nielen preto, že vás môže sprevádzať super aplikácia SoundWalk Strážky. Nielen preto, že nakoniec skončíte na lavičke, zadumane pozorujúc tok rieky Poprad. Ak dôvodov nie je dosť, isto k nim priradíte vaše vlastné.

Ladislav Mednyánszky – Napájadlo s havranmi a Kľačiaci odsúdenec. Zdroj – Web umenia

*

Na opis hudby, ktorú tvorí Američanka Emma Ruth Rundle, si najprv ukradnem pekný postreh z jednej recenzie: Predstavte si slnkom zaliatu ulicu, po ktorej ona kráča so súkromným mračnom nad hlavou, zabalená do pršiplášťa. A ešte predtým, než si ju pustíme, nahliadnime aj na jej fotografievýtvarné diela. Už sa to črtá?

Tie pokrkvané tváre a telá signalizujú, že tu sa chodí po krivoľakých chodníkoch. Neuprataný život, šoférovaný medzi drogami a odstraňovaním závislosti. Na platni Engine of Hell počúvame o jemnosť sa snažiaci hlas plynúci medzi akustickou gitarou a klavírom. Ako to dopadá naživo, dá sa čoskoro presvedčiť v Bratislave.

*

V čom je sila literatúry? Nie práve v tom, že si pri čítaní myslíte, že už ju máte, no ona stále uniká a robí si, čo chce? Nechce sa nechať vtesnať do očakávaní, láka na slepé chodníčky a význam nepredkladá v texte. Ten sa vznáša niekde mimo nej. Znie to ezotericky, ale práve toto zažívam pri čítaní

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie